24 vilayette ‘Tümör’ operasyonu: 284 gözaltı kararı

İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Cürümlerle Gayret (KOM) Daire Başkanlığı uyumunda, organize cürüm örgütü üyesi oldukları gerekçesiyle haklarında gözaltı kararı verilen 284 kişinin yakalanması emeliyle 24 vilayette ‘Tümör’ operasyonunun başlatıldığını duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Emniyet Genel Müdürlüğü KOM Daire Başkanlığı tarafından organize cürüm örgütlerine karşı geçen yıl 8 vilayette ‘Sahil Rüzgarı’, 9 ilde’Sahil Rüzgarı-2′, 30 vilayette ‘Tırpan’ ve nisan ayında ise 16 vilayette eş vakitli ‘Müsilaj’ operasyonlarının yapıldığı söz edildi.

KUMARHANEDE ZORLA BORÇLANDIRIP, CÜMBÜŞ YERLERİNE EL KOYMUŞLAR

İçişleri’ne nazaran, KOM polislerinin kelam konusu kabahat örgütlerine yönelik yaptıkları teknik ve fiziki takiple elde ettikleri kanıtlar sonucunda şüphelilerin kumarhanelerde borçlandırdıkları bireylere zorla senet imzalattıkları ve tehdit yoluyla tahsilat yaptıkları, cümbüş yerlerini para vermeden alarak haksız kar elde ettikleri, ticari işletmeleri baskı altında tutarak yağmaladıkları ve uyuşturucu unsur sattıkları belirlendi.
Mafya yapılanmalarının ayrıyeten bireyler ortasında meydana gelen ticari uyuşmazlıkları örgütün korkutucu gücünü kullanarak çözüp maddi menfaat elde ettikleri, kimi şahısların mallarını yağmaladıkları ve taşınmazlarını zorla ellerinden aldıkları, araç kiralama kapsamında meydana gelen uyuşmazlıkları çözerek para aldıkları, çek senet tahsilatı yaptıkları ve çok sayıda asayiş hatasına karıştıkları tespit edildi. (HABER MERKEZİ)