AB ülkeleri, Rusya’dan petrol alımını yasaklama kararı aldı

AB Periyot Lideri Fransa’nın resmi toplumsal medya hesabından yapılan paylaşımda, üye ülke temsilcilerinin Lüksemburg’da gerçekleştirdiği toplantıda, Rusya’ya yönelik 6’ncı yaptırım paketinin onaylandığı, bu önlemlerin yarın AB Resmi Gazetesi’nde yayımlanarak yürürlüğe gireceği bildirildi.

Rusya’ya yönelik yeni yaptırımlar içeren pakete nazaran, Ukrayna’ya ataklarda rol oynayan kimi Rus yetkililer, oligarklar ve aile üyelerinin mal varlıkları dondurulacak. Bu şahıslara seyahat yasağı getirilecek.

Rusya’dan deniz yoluyla petrol ithalatı yasaklanacak. Bu yılın sonuna kadar Rusya’nın petrol ithalatı yüzde 92 oranında azaltılacak.

Rus petrol dalına hizmet sağlanması da yasak olacak.

Ortalarında Sberbank’ın da yer aldığı 3 Rus bankası ve 1 Belarus bankası milletlerarası ödeme sistemi SWIFT’ten çıkarılacak. Rusya’ya ihracat yasağının kapsamı genişletilecek.

Propaganda faaliyetinde bulunan 3 Rus medya kuruluşuna yayın yasağı getirilecek.

Rusya’nın danışmanlık hizmetlerine erişimi kesilecek.

6’NCI PAKET HAKKINDA

AB Kurulu, 6’ncı yaptırım paketini geçen ayın başında hazırlamıştı.

Pakette, Rusya’dan ham petrol tedarikinin 6 ayda, rafine eser tedarikinin de yıl sonuna kadar evreli olarak kaldırılması yer alıyordu.

Pakette yer alan, bilhassa petrol ithalatının yasaklanması konusu üye ülkeler ortasında sorun çıkardı.

MACARİSTAN KARŞI ÇIKTI

Başını Macaristan’ın çektiği Çekya, Slovakya ve Bulgaristan üzere ülkeler yürürlüğe girmesi için oy birliği gereken pakete karşı çıktı.

AB üyesi ülkeler petrol yasağı konusunda ağır müzakereler yürüttü. En son paketin Rusya’dan tankerlerle petrol alımını kapsaması, boru çizgilerinin yaptırım dışında tutulması tarafında revize edilmesiyle AB ülkeleri uzlaşı sağlayabildi.

AB ülkelerinin önderleri, mutabakat sağlayabilmek için Rusya’dan Avrupa’ya petrol taşıyan Druzhba boru çizgisini yaptırımlardan muaf tuttu.

Ayrıyeten, deniz yoluyla petrol ithalat yasağının yıl sonuna kadar devreye girmesine karar kılındı.

AB, tükettiği petrolün yaklaşık yüzde 25’ini Rusya’dan ithal ediyor.

AB’nin Rusya’dan petrol ithalatının üçte ikisini deniz yoluyla, üçte biri de boru sınırıyla yapılıyor.

RUS ORTODOKS KİLİSESİ ÖNDERİ YAPTIRIM LİSTESİNE DAHİL EDİLMEDİ

AB üyesi ülkelerin birçok, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısını desteklediği gerekçesiyle Rus Ortodoks Kilisesi başkanı Patrik Kirill’in de yaptırım listesine alınmasını istiyordu.

AB’nin hazırladığı yaptırım paketi teklifinde, Patrik Kirill, “Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısını destekleyen en önde gelen kişiler” ortasında gösterilmişti.

Macaristan, Kirill’in yaptırım listesine eklenmesine karşı duruyordu.

AB kaynakları, Kirill’in kelam konusu yaptırım paketine alınmadığını açıkladı.