ABD’de bölünmenin ayak sesleri mi? Eyaletlerdeki araştırma şaşırttı

Cuma günü yayınlanan bir Yahoo/YouGov anketine nazaran, ‘kırmızı eyaletlerdeki’ Trump seçmenlerinin yaklaşık %33’ü, eyaletleri “bağımsız bir ülke haline gelirse” bağımsız olarak daha başarılı olacaklarını söylüyor. Bu, ayrılıktan sonra “daha kötü” olacaklarına inananların oranı yüzde 29 iken, yüzde 38 ya emin değil ya da kendilerini zati bağımsız devlet statüsünde görüyorlar.

Amerikalılara, ayrılıktan sonra devletlerinin bir bütün olarak nasıl gideceği sorulduğunda, Trump seçmenlerinin yüzde 35’i durumun daha uygun olacağını düşünürken, yüzde 30’u daha berbat olacağını söyledi.

Anket, Amerikan hayatında artan siyasi kutuplaşmanın ve kültürel bölünmenin en son örneği. Yahoo/YouGov’un Haziran ayında yaptığı daha evvelki bir ankete nazaran, Amerikalıların yarısı, hayatları boyunca öbür bir ABD iç savaşı olacağına ve ülkenin bir noktada demokrasiyle yönetilen bir ülke olmaktan çıkacağına inanıyor.

BÖLÜNMENİN AYAK SESLERİ Mİ?

Geçen ay ABD Yüksek Mahkemesi’nin kürtajın korunan bir anayasal hak olmadığına karar vermesiyle ayrılık daha da derinleşti ve hararetli tartışma konusunu, eyalet kanun yapıcılarının kararına bıraktı.

Eyaletlerin yaklaşık yarısı ya kürtajı yasakladı ya da önümüzdeki birkaç hafta içinde prosedüre yeni kısıtlamalar getirmesi bekleniyor.

Son ankete nazaran, Cumhuriyetçi eyaletlerdeki Trump seçmenlerinin yaklaşık yüzde 92’si, eyalet hükümetlerine federal hükümetten daha fazla güveniyorlar. 2020’de Lider Joe Biden’a oy veren on mavi eyalet sakininden sekizi, eyalet hükümetlerine Washington’dan daha fazla güveniyor.

Ankete nazaran, ankete katılanların sırf yüzde 15’i ABD’nin “genel olarak gerçek tarafa gittiğine” inanıyor. “Yanlış yolda” olduğunu söyleyenlerin oranı ise yüzde 72… Yalnızca yüzde 27’si Biden’ın “ABD’nin karşı karşıya olduğu zorluklara hazır” olduğuna inanırken, inanmadığını söyleyenlerin oranı yüzde 56.

Amerikalıların da geleceğe dair makûs bir bakış açısı var… Yüzde 46’sı gelecek jenerasyonun “daha kötü” olacağını düşünürken, yalnızca yüzde 25’i “daha iyi” olacağını söylüyor. Benzeri halde, seçmenlerin yüzde 37’si Amerika’nın en âlâ günlerinin geride kaldığına inanırken, o günlerin ‘geleceğini’ söyleyenlerin oranı yüzde 31.

Trump ve Biden’ın ikisi de, tahlil olarak görülmüyor. Ankete katılanların sadece yüzde 28’i Trump’ın 2024’te yine cumhurbaşkanlığına aday olması gerektiğini söylerken, yüzde 18’i Biden’ın tekrar aday olması gerektiğini söylüyor.

KAYNAK: STAR.COM.TR