ABD’de İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğini destekleyen tasarıya onay

ABD Temsilciler Meclisi, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliklerini destekleyen karar tasarısını kabul etti. Temsilciler Meclisi’nin 394 üyesi tasarıya dayanak verdi. Cumhuriyetçi Parti’den 18 üye ise tasarıya ret oyu verdi. Demokrat Parti’den 2, Cumhuriyetçi Parti’den 17 ise çekimser kaldı.

Tasarıda, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üye olma talebi desteklenirken ittifakın başka üyelerine de iki ülkeyi resmen desteklemeleri daveti yapılıyor. Tasarıda ayrıyeten NATO üyesi ülkelere ulusal gelirlerinin en az yüzde 2’sini savunma bütçelerine ayırmaları tarafında 2014 Galler Zirvesi’nde verdikleri taahhüde uymaları daveti da yer alıyor.

Temsilciler Meclisi’nde Demokrat Parti kümesinin başkanı Steny Hoyer, “İsveç ve Finlandiya NATO’nun ortak savunma yeteneğine katkıda bulunacak ve Baltık bölgesini Rusya tehdidine karşı daha inançlı hale getirecektir. Lakin onun da ötesinde iki ülke sahip oldukları bedeller sayesinde ittifakımıza da paha kazandıracaktır” açıklaması yaptı.

TÜRKİYE’DEN İSVEÇ’E UYARI

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise dünkü Kabine Toplantısı’nın akabinde yaptığı açıklamada, “İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelikleri sürecinin başlaması için masaya getirdiğimiz koşulların kabulü üzerine koşullu onayımızı üye ülkelerle paylaştık. Bu ülkelerin koşullarımızı yerine getirmek için gereken adımları atmamaları halinde süreci donduracağımızı buradan bir kere daha hatırlatmak istiyorum” demişti.

İsveç’in bu hususta güzel bir imaj vermediğini tabir eden Erdoğan, “Bizim Türkiye olarak bu mevzuda duruşumuz çok nettir, gerisini kendileri bilir” sözlerini kullanmıştı.

İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyesi olabilmeleri için ittifak üyesi 30 ülkenin tümünün parlamentolarının onayı gerekiyor. ABD’de Parlamento’nun onay süreci, Kongre’nin üst kanadı olan Senato’nun onayıyla tamamlanmış olacak. (BBC Türkçe)