Aç karnına su içmenin 10 yararı

İnsan bedeni yaklaşık yüzde 65 sudan oluşur. Bu suyun bir kısmı terleme, idrar üretimi ve hatta nefes alma sırasında atılır. Su kaybı telafi edilmezse, bilhassa bebekler, yaşlılar ve böbrek yahut kalp yetmezliği üzere birtakım kronik hastalıkları olanlarda önemli sonuçlar doğurabilir.

Uzmanlar, susuzluğu gidermek için şekerli bir içecek yerine su içmeyi önerir. Paketli meyve suları (şeker ilave edilmemiş olanlar bile), gazlı içecekler, güç içecekleri ve tatlandırılmış aromalı sular çok fazla şeker ve bazen çok fazla yağ içerir. Bu nedenle suyun yerine tercih edilmemedirler.

Günde ne kadar su içilmeli?

Bu sorunun kesin bir yanıtı yoktur. Muhtaçlık duyulan ölçü sıhhat durumunuz, aktivite düzeyiniz ve mevsim sıcaklığı üzere çeşitli faktörlere bağlıdır. Örneğin, sıcak havalarda açık havada idman yapan bir atletin, örneğin uzun saatler boyunca bilgisayar başında oturan birinden daha fazla içmesi gerekecektir.

Genel bir kural olarak, sağlıklı bir kişi günde 11 ila 15 bardak sıvı içmelidir. Suya ek olarak, kahve yahut süt üzere öbür içeceklerin yanı sıra meyve ve sebzelerin içerdiği su da buna dahildir.

İdrarınızın rengi, içtiğiniz su ölçüsünün âlâ bir göstergesidir. Gereğince su içtiyseniz, sabah uyandığınız vakit hariç, idrarınız çok soluk sarı, hatta renksiz olacaktır.

Sabah aç karnına su içmenin 10 yararı

Aç karnına su içmek hiçbir yan tesiri olmayan doğal bir tedavi olarak kabul edilir. Ortaya çıkardığı tek yan tesir vardır o da idrara çıkma sıklığının artmasıdır.

En fazla faydayı elde edebilmek için kimi uzmanlar uyandıktan çabucak sonra en az 600 ml (3 bardak) su içmeyi öneriyor. O kadar su içemiyorsanız bile, içebildiğiniz kadar için ve ölçüsü kademeli olarak artırın.

İşte aç karnına su içmenin 10 yararı.

Detoksa yardımcı olur

Sabah aç karnına su içtiğinizde, toksinler bağırsaklara masraf. Uyandığınızda su içerek, bu mekanizmayı güçlendirir ve bedenin daha fazla toksini atmasını sağlarsınız. Bu birebir vakitte yeni kas ve kan hücrelerinin üretimini artırma tesirine de sahip olacaktır.

Metabolizmayı hızlandırır

Bazal metabolizma, dinlenme sırasında bedenin harcadığı güç ölçüsünü gösterir. Aç karnına su içerek, bu süreci değerli ölçüde güzelleştirebilir ve böylelikle sindirim sisteminin işleyişini geliştirebilirsiniz. Metabolizmanızı hızlandıracak ve bedenin alınan besinleri en uygun biçimde emmesine yardımcı olacaksınız.

Sindirim sistemini güzelleştirir

Su, sindirim sistemini temizler. Aç karnına bir bardak su içen şahıslarda besinlerin daha güzel emilmesi ve yemek sırasında daha kolay geçiş sağlanır. Ayrıyeten uyanınca bir bardak su içmek iştah kesici misyonu görerek metabolizmayı harekete geçirir. Bu da daha fazla kalori yakmanızı sağlar.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Her gün aç karnına su içmek bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olur. Bağışıklığınız güçlü olduğunda, bedeniniz hastalıklara karşı daha güçlü hale gelir ve enfeksiyonları daha kolay önleyebilir ve bunlarla savaşabilir. Aç karnına su içmek, bağışıklık sisteminin oluşumunda kıymetli bir rol oynayan lenfatik sistemin temizlenmesine de yardımcı olur.

Kilo vermeyi kolaylaştırır

Detoks tesiri ve bazal metabolizmanın güzelleştirilmesi kilo kaybını artırır. Bu iki tesir sayesinde daha süratli tokluk hissedebilir ve yemek isteklerinizin sıklığını azaltabilirsiniz.

Cilt sıhhatini geliştirir

Nemli cilt, sağlıklı cilt demektir. Organlar susuz kaldığında, kan da kuruyan cilt hücrelerinden su çeker. Vakitle cilt mat görünür, elastikiyetini kaybeder ve kırışıklara meyilli hale gelir. Yapılan bir araştırmaya nazaran aç karnına yaklaşık 500 ml su içmek kan akışını artırarak daha parlak bir cilt elde edilmesini sağlar.

Mide ağrılarını hafifletir

Sık sık mide ağrıları mı çekiyorsunuz? Uyanır uyanmaz bir bardak su için. Yemek borusundan üst çıkıp mide ağrılarına neden olan asit reflü daha süratli aşağı itilecek ve sulandırılacaktır. Bu nedenle aç karnına su içmek bu çeşit mide ağrılarına karşı tesirlidir.

Saç sıhhatini geliştirir

Sudan yalnızca cilt faydalanmaz, saçlar da su alımından etkilenir. Kâfi ölçüde su içerek saçınızda parlaklık açısından besbelli bir düzgünleşme gözlemleyebilirsiniz. Kâfi su içerek ayrıyeten daha süratli saç büyümesi de sağlayabilirsiniz.

Böbrek taşı ve idrar yolu enfeksiyonlarını önler

Bbu çeşit rahatsızlıklara yatkın şahıslara güzel bir halde ve mümkünse uyanır uyanmaz su içmeleri şiddetle tavsiye edilir. Zira su, bu cins çok ağrılı enfeksiyonlara yol açan asitleri daha tesirli bir formda seyreltir ve oluşma risklerini azaltır.

Eklem sıhhatini düzgünleştirir

Omurganın eklemlerinde ve disklerinde bulunan kıkırdak yaklaşık olarak yüzde 80 sudan oluşur. Uzun mühlet susuz kalmak, eklemlerin şoku emme yeteneğini azaltarak eklem ağrısına neden olabilir. Bu nedenle gece boyunca susuz kalan bedene sabah uyanır uyanmaz gerekli su verilmelidir.