Ahmet Ağaoğlu: Trabzonspor muvaffakiyetlerin hepsinde alnı ak, başı dik oldu

Trabzonspor Kulübü Lideri Ahmet Ağaoğlu, Trabzonspor’un tüm muvaffakiyetlerin hepsinde alnı ak, başı dik olduğunu belirterek, “Geçmişten güç alan bu kulüp, bu topluluk, taraftarlarının dayanağıyla geleceğe yürüyor. Karadeniz fırtınasının 55. yılına girdiği bu yıl maksadımıza ulaşmanın onurunu yaşıyor ve tıpkı vakitte Trabzonspor ismini daha yükseklere taşıyacak olmanın kararlılığı ile çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi.

Geçtiğimiz dönem elde edilen Muhteşem Lig şampiyonluğunun akabinde Harika Kupa’yı da müzesine götüren Trabzonspor’un, 55. kuruluş yıl dönümünü çeşitli etkinlikler kutladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan kuruluş yıl dönümü etkinliklerinde Trabzonspor Lideri Ahmet Ağaoğlu ve Divan Şurası Lider Vekili Mehmet Ongan tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu. Ayrıyeten Harika Lig şampiyonluk kupası ile Üstün Kupa da stantların üzerine konularak sergilendi.

Etkinlikte bir konuşma yapan Lider Ağaoğlu, kulübün büyük inatlarla, öz datayla, esnafından yöneticisine, kentin güzide insanlarının bin bir emeğiyle dünyaya geldiğini belirterek, “Tam 55 yıl evvel bugün Trabzon kentini, Trabzon tarihimizin altın sayfalarına taşıyacak bir olay gerçekleşti. Çok sevdiğimiz gönül verdiğimiz Trabzonspor’umuz kuruldu. Trabzonspor çok uzun uğraşlar sonucu kuruldu. Bu kulüp büyük inatlarla, öz datayla, esnafından yöneticisine, kentin güzide insanlarının bin bir emeğiyle dünyaya geldi. Merhum kurucu liderlerimiz Ali Osman Ulusoy, Rıfat Dedeoğlu başta olmak üzere bugün ortamızda olmayan tüm kurucularımızı ve kulübümüzün bu günlere gelmesi için uğraş, emek veren büyüklerimizi rahmet ve şükranla anıyor. Kurucularımızdan çok kıymetli büyüğümüz Nizamettin Algan, Şamil Ekinci, Ahmet Celal Ataman başta olmak üzere birebir vakitte hem kurucumuz hem de kulüp başkanlığımızı yapan Salih Fazilet beyefendi başta olmak üzere tüm lider ve eski liderlerimize sağlıklı uzun ömürler diliyor, ebediyete intikal edenlere Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.

“FUTBOL SEVDALISI GENÇLERİN ELİNDE BÜYÜYÜP…”

Trabzonspor’dan evvel kurulan grupların yalnızca sportif rekabete odaklandığını lisana getiren Lider Ağaoğlu, “Değerli Trabzonsporlular, Trabzon kenti hepimizin bildiği üzere Trabzonspor’dan öncesine uzanan bir futbol mirasına sahipti. Bu kentte futbol hakkında yazılan kitaplarla yurdun dört bir köşesinden hatta yurt dışından gelen gruplar karşısında oynanan maçlarla Türkiye’yi amatör şampiyonasında kazanılan şampiyonluklarla ve ismi kulaktan kulağa bir efsane üzere yayılan amatör futbolcularla büyüdü. Sokak sokak, mahalle mahalle bu kentin futbol sevdalısı gençlerin elinde büyüyüp serpilen bir sevdaydı bu. Trabzonspor’un futbolunun, radikal alt yapısını oluşturan amatör kulüplerimizin ortasındaki rekabet, burayı bilhassa vurgulamak istiyorum sportif rekabet. Trabzonspor kurulmadan evvel rekabet anlayışı Antrenman Ocağı, Antrenman Gücü, Martı Spor, Karadeniz Gücü, Sebatspor, Necmiati, Yolspor ve daha kaçları. Yalnızca ve yalnızca bir tek şeye odaklanmışlardı. Sportif rekabet. Spor etik ve ahlakının tabir ettiği rekabeti büyüterek, yani biri başkasından daha güçlü gayret ederek, biri oburunu sportif manada geride bırakmak üzere verilen bir gayretti. Bu rekabetin manası buydu. Oburunu ezmek, başkasının hakkını çalmak, oburunun hakkını gasp etmek, spor dışı, etik dışı, spor ahlakıyla bağdaşmayan tavır ve davranışlarla başkasını yok etmeye yönelik bir rekabet değil, sportif manada rakibini geçme üzerine temel prensip olarak bunu edinerekten ve bu rekabetten güç alaraktan Trabzonspor’da futbol büyüdü ve Trabzonspor’umuzu bugün bu noktaya getirdi” halinde konuştu.

“HERKESE ÖRNEK BİR TOPLULUK OLARAK…”

Karadeniz fırtınasının 55. yılına girdiği bu yıl maksada ulaşmanın onurunu yaşadıklarını ve tıpkı vakitte Trabzonspor ismini daha yükseklere taşıyacak olmanın kararlılığı ile çalışmalara devam ettiklerini söyleyen Ağaoğlu, “Trabzonspor kurulduktan sonra sırf 7 yıl sonra 2. lig şampiyonu oldu. 1. lige çıktıktan 2 sene sonra da Türkiye’nin en büyüğü olmayı başardı. Kısa müddette Karadeniz’in uzak bir köşesinde yer alan küçük kentin ismini tüm dünyaya duyurdu. 8 Lig şampiyonu, 9 Türkiye Kupası, 3 Muhteşem Kupa, 7 Cumhurbaşkanlığı, 5 Başbakanlık Kupası ve müzemizin de en görkemli ve onurlu armağanı olan Kıbrıs Barış Kupası. Trabzonspor’un tüm muvaffakiyetlerin hepsinde alnı ak, başı dik oldu. Geçmişten güç alan bu kulüp, bu topluluk, taraftarlarının dayanağıyla geleceğe yürüyor. Karadeniz fırtınasının 55. yılına girdiği bu yıl maksadımıza ulaşmanın onurunu yaşıyor ve tıpkı vakitte Trabzonspor ismini daha yükseklere taşıyacak olmanın kararlılığı ile çalışmalarımıza devam ediyoruz. Herkese örnek bir topluluk olarak bundan sonra da birlik ve beraberliğimizi koruyarak, daima söylediğimiz üzere yan yana durarak, birlikte yol almaya devam edeceğiz. Trabzonspor Kulübü Lideri olarak büyük, farklı duruşu ile karakteri ile fark oluşturan bir topluluğun bir kesimi ve hizmetkarı olmaktan onur duyuyorum. Sizlerle birlikte yaşayacağımız ve bir arada Trabzonspor’umuzu tepeye taşıyacağımız kaç yıllarımız olsun inşallah” diye konuştu.