Akşener’den flaş açıklamalar: “Adayı Kılıçdaroğlu önerecek”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Karar TV canlı yayınında gazeteciler Taha Akyol ile Elif Çakır’ın gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Akşener 6’lı Masa’ya Cumhurbaşkanı adayı önerisinin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından getirileceğini belirterek, “Sayın Kılıçdaroğlu’nun önerisiyle Altılı Masa bir adayı tespit edecek. Ama isimler bazında hiçbir şey konuşulmadı. İlkeler bazında konuşuyoruz” ifadelerini kullandı.

Akşener kendisinin Cumhurbaşkanı adayı olmadığını da “Masada bir kişi var ve o aday değil!” diyerek tekrarladı.

Akşener’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

(Temel Karamollaoğlu’nun “Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığı güçlü bir ihtimal olabilir” sözleri üzerine)

Elbette. Şöyle bir durum var. Fikri takip önemli. Bu altı genel başkanın bulunduğu masanın cumhurbaşkanı seçmesi gerektiğini söyleyen Kılıçdaroğlu’dur.

İkincisi, o masanın seçeceği cumhurbaşkanı adayının nasıl birisi olması gerektiğini de birçok defalar kamuoyuyla paylaştı. Ben İYİ Parti Genel Başkanı olarak o özelliklerin hepsini doğru bulduğum için aynı fikirde olduğumu söyleyerek girdim. Ekstra bir şey söylemeden.

Dolayısıyla elbette aday olma konusunda bir problem yok. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu da dahil olmak üzere. Ama henüz adaylığına dair hiçbir şey konuşmadık.

Sayın Kılıçdaroğlu’nun önerisiyle Altılı Masa bir adayı tespit edecek. Ama isimler bazında hiçbir şey konuşulmadı. İlkeler bazında konuşuyoruz.

Altı Birbirinden farklı gelenekten gelen, değer setlerine sahip siyasi geleneğe sahip genel başkanların bir araya gelip, farklılıklarına saygı duymayı, müştereklerini çoğaltmayı öğrendiği ve uyguladığı bir masa orası.

Bunun doğru anlaşılması halinde, hakikaten oybirliği ile bir aday çıkacak.

Farklılıklarımız var bu farklılıklara saygı duyarak müşterekleri bir araya getiriyoruz. Bunun bir süre sonrası, çok kolay bir aday tespiti en kolay hale gelecek ve daha önemlisi bu tespit edilmiş adayla ilgili herkes aynı şekilde çalışacak.

Üçüncüsü ise o adayın yol haritası öncelikle yapıldığı için aslında bir koalisyon da oradan çıkmış olacak.