Avrupa’nın dört bir yanından gençler TEKNOFEST’e geldi

Türkiye’nin en kıymetli teknoloji ataklarını yerinde görme bahtı elde eden Almanya, Fransa, Avusturya, Belçika ve Hollanda’dan gelen gençler şenlikte Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile bir ortaya geldi.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), Türkiye’de ulusal teknolojinin mihenk taşlarından olan TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’ne dünyanın dört bir yanında yaşayan Türk gençlerinin katılması için her yıl takviye programları ilan ediyor. YTB bu çerçevede Samsun’da gerçekleştirilen TEKNOFEST’e 5 ülkeden 26 genci davet etti. YTB’nin takviye programı sayesinde TEKNOFEST’te yerini alan yurt dışındaki Türk gençleri şenlikte teknoloji firmalarını yakından tanıma imkanı bulurken; hava şovları, teknoloji müsabakaları ve teknoloji gündemine ait seminerlere katılıyor. Kesimin ileri gelenlerinin söyleşilerinde de yer alma bahtı elde eden gençler birebir vakitte meslek planlamalarına katkı sağlayacak fırsatlarla da tanışıyor.


Yurt dışından gençler Bakan Varank ile bir ortaya geldi.

Festivalde ayrıyeten gençler bu yıl büyük bir sürprizle karşılaştı. YTB’nin takviyeleriyle TEKNOFEST’e katılan gençler Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile bir ortaya geldi. Ulusal teknolojinin geliştirilmesi konusunda kritik rol oynayan birçok çalışmaya şahit olan gençler ayrıyeten YTB Lideri Abdullah Eren, ASELSAN Genel Müdürü Haluk Görgün ve TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil ile de bir ortaya geldi.


YTB stantlarına ağır ilgi

Tüm bunların yanında ise YTB şenlikte stantlar açarak başkanlığın çalışmalarına ait birçok sunumlar yapıyor ve fiyatsız bilgilendirici malzemeler dağıtıyor. YTB stantlarında başkanlığın faaliyetlerini içeren bilgilendirici çalışmaların yanında yurt dışında yaşayan genç muharrirlerin çıkarmış oldukları mecmualar de fiyatsız ziyaretçilere sunuluyor. Bunun yanında ise YTB uzmanları ziyaretçilerle birebir ilgilenerek sorularını cevaplıyor. YTB stantları şenliğin sonuna kadar ziyaretçileri ağırlamaya devam edecek.
Önümüzdeki günlerde ise YTB, ülkemizde eğitim alan memleketler arası öğrencileri Türkiye’nin teknoloji ataklarına şahit olmaları için TEKNOFEST’e götürecek.