Avusturya’da mahkemeden Sezgin Baran Korkmaz kararı: ‘Hukuki değil siyasi…’

ABD’nin üç başka hatadan arama kararı çıkartıp geçen yıl Avusturya’da yakalattığı Sezgin Baran Korkmaz davası, bugün Avusturya’nın Linz Eyalet Mahkemesi’nde görüldü.

Sezgin Baran Korkmaz, avukatları, eşi ve birtakım yakınları ile Linz Eyalet Mahkemesi Başsavcısı’nın katıldığı duruşmada, ‘çok farklı’ bir karar çıktı.

Sözcü’den Ali Gülen’in haberine nazaran, Wels Mahkemesi’nin mart ayı ortalarında verdiği kararı bozan Linz Eyalet Mahkemesi, “Bu bir iade davasıdır ve evrakın içeriğini girilmeden karar verilmesi gerekirdi. Wels Mahkemesi’nin ABD’nin iade talepleri ile ilgili uygunluk kontrolü yapması hukuka uygun değildir. Direkt belgenin iade ilgili karar verilmek üzere Avusturya Adalet Bakanlığı’na iletilmesi gerekir” kararını getirdi. Evrak, Bosnalı Adalet Bakanı Alma Zadic’in önüne geliyor.

Wels Mahkemesi’nin, ‘evrakta sahtecilik’ yahut ‘dolandırıcılık’ üzere cürümlerden iadesine, ‘kara para aklamadan ise kanıt yetersizliğine’ ait kararı de üst mahkemenin ‘Esasa girilmemeliydi’ yorumu ile kaldırılmış oldu. Böylelikle, dava büsbütün siyasalların karar vereceği bir hâl aldı.

Sezgin Baran Korkmaz’ın ABD’ye mi, Türkiye’ye mi iade edileceğine Adalet Bakanı Alma Zadic karar verecek.

DÜLGER: ARTIK SİYASET KONUŞACAK

Bugün Avusturya’ya gelerek, Viyanalı avukatlarla birlikte duruşmaya katılan Sezgin Baran Korkmaz’ın avukatı Volkan Dülger, kararı kıymetlendirdi.

Dülger, “Biz tüzel bir karar bekliyorduk. Fakat bu durum da bizim açımızdan güzel. Artık artık siyasi bir karar verilecek. Türkiye’nin kararı daha evvel katılaşmıştı. İstinaf duruşmasının sonucunda evrak Avusturya Adalet Bakanlığı’na gidecek ve iadeyle ilgili kelamı artık orası söyleyecek” diye konuştu.

Sezgin Baran Korkmaz’ın belgesi, bugünkü kararın yazılmasının akabinde Viyana’daki Adalet Bakanlığı’na gönderilecek.