Azerbaycan: Barıştan ve normalleşmeden yanayız

Bakü idaresinden, Ermenistan ile yaşanan tansiyona dair açıklama yapıldı.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Leyla Abdullayeva, yıllardır Ermenistan’ın mesnetsiz iftiralarıyla karşı karşıya kaldıklarına dikkati çekti.

Abdullayeva, son çatışmalarda da Ermeni tarafının gerçek dışı senaryolar uydurarak Azerbaycan’ı hatalı göstermeye çalıştığını anımsattı.

“Ermenistan ordusu, Azerbaycan ordusunun mevzilerine ateş açtı”

Barış ve olağanlaşma vurgusu yapan Abdullayeva, “Gerçek şu ki Ermenistan ordusu 12 Eylül’de Azerbaycan ordusunun mevzilerine ateş açtı ve mevziler ortasındaki topraklara mayın döşeme teşebbüsünde bulundu. Azerbaycan ordusu da buna gerekli karşılığı verdi.” dedi.

AA’nın haberine nazaran, 2. Karabağ Savaşı bittikten sonra alakaların olağanlaşması, barış muahedesinin imzalanması teklifinin Azerbaycan tarafından yapıldığını lisana getiren Abdullayeva, şunları kaydetti:

Abdullayeva: Bölgede gerginlikten yana değiliz

“Mevcut durumda Azerbaycan, bölgede bir gerginlik yaşanmasından yana değil. Azerbaycan hükümeti işgalden kurtarılan bölgelerin imar ve tekrar yapılandırılması için bütçeden milyonlar fiyatında finansman ayırdı. Orada önemli ve büyük kapsamlı çalışmalar hayata geçiriliyor.


“Zengilan’da inşa edilen köye beşerler geri döndü”

Havalimanları inşa ediliyor, büyük altyapı projeleri gerçekleştiriliyor. 30 yıldır yurtlarından uzak kalan insanların bir an evvel geri dönmesi için çalışılıyor. Zengilan’da inşa edilen köye beşerler geri döndü. Orada hayat canlanıyor.

“Barıştan ve münasebetlerin normalleşmesinden yanayız”

Bu durumda doğal olarak Azerbaycan gerginlikten yana olamaz. Biz barıştan ve alakaların normalleşmesinden yanayız. Lakin Azerbaycan’ın toprak bütünlüğüne karşı bir tehdit kelam konusu olursa bu tehditlere kararlılıkla cevap vereceğiz.”