Bağdat’tan Kuzey Irak’ta güç atılımı: Mukavelenin yenilenmesi kaidesi

Irak hükümeti, Irak Kürdistan Bölgesel İdaresi (IKBY) ile yaşanan güç gelirleri uyuşmazlığında harekete geçti. Bağdat, Kuzey Irak’taki petrol ve doğal gaz şirketlerinden mukavelelerini Irak Ulusal Petrol Şirketi ile yenilemelerini talep etti.

Irak Federal Yüksek Mahkemesi, Şubat ayındaki kararında IKBY bölgesindeki şirket faaliyetlerinin yasal desteği olan 2007 tarihli Petrol ve Doğal Gaz Maddesi’ni anayasaya ters ilan etmişti. Irak Petrol Bakanı İhsan İsmail de 7 Mayıs’ta yaptığı açıklamada Yüksek Mahkeme kararının uygulanmaya başlayacağını açıklamıştı.

Reuters’in haberine nazaran Irak Petrol Bakanlığı bu çerçevede milletlerarası hukuk firması “Cleary Gottlieb Steen and Hamilton”ı 8 Mayıs’ta yazdığı mektupla görevlendirdi. New York merkezli itibarlı hukuk firmasından, IKBY bölgesinde faaliyet gösteren birtakım petrol ve doğal gaz firmalarıyla bağlantıya geçmesi ve “faaliyetlerini yürürlükteki Irak yasası ile uyumlu hale getirmeleri için görüşmeler başlatması” istendi.

Hukuk firmasına yazılan mektupta, kelam konusu mahkeme kararının yürürlüğe girmesinin, şirketler açısından, “yaptıkları mukaveleden doğan düzenlemelerin biçiminde değişiklikler gerektireceği” belirtildi. Ajansa konuşan bir kaynak, bakanlığın birtakım şirketleri direkt muhatap alarak hususla ilgili yazı gönderdiğini söyledi.

MUKAVELE GÖZDEN GEÇİRİLECEK

Bakanlıktan bir hukuk müşaviri ise asıl hedefin bundan sonra mukavelelerin merkezi hükümetle yapılmasını sağlamak olduğunu belirtti. Iraklı yetkili, bu gayeyle Petrol Bakanının da ortalarında olduğu bakanlık yetkilileri, Irak Ulusal Petrol Şirketi yöneticileri, Federal Yüksek Kontrol Şurası üyelerinin de olduğu bir hükümet komitesinin mevcut kontratları gözden geçireceğini söyledi.

IKBY, federal mahkemenin Şubat ayında aldığı kararı tanımıyor. Bölgede faaliyet gösteren Genel Energy, Chevron ve Gulf Keystone da bahisle ilgili yorum yapmadı. Bir petrol şirketi temsilcisi ise Reuters’a yaptığı açıklamada yabancı petrol şirketlerinin IKBY ile uyum kurmadan Bağdat ile direkt münasebet kurmaya sıcak bakmadığını söyledi.

Irak Petrol Bakanlığı’nın şirketlerden cevaplarını beklediği, cevap alamaması halinde ise hukuksal önlemlere başvuracağı belirtiliyor. (DW Türkçe)