Bakan Çavuşoğlu’ndan Yunan amirale karşılık: Hamaseti varsa yapsaydı!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Güney Kıbrıs Rum İdaresi’nin (GKRY) gündeme getirdiği itimat artırıcı tedbirlere değinerek, “Gerçekten içinde yeni bir fikir olsa bunları biz her vakit konuşuruz, Türkiye olarak buna takviye veririz, kıymetlendiririz lakin bunlar Sayın (GKRY Başkanı Nikos) Anastasiyadis’in de Cenevre’de yeni fikir ortaya koyamadığı için eski defterleri karıştırarak bir bir okuduğu tekliflerdir. Bu teklifler esasen müzakere sürecini sulandırmak için yapılmıştır ve Maraş açılımından duyduğu rahatsızlığın bir refleksidir.” dedi.

Çavuşoğlu, resmi temaslarda bulunduğu KKTC’de Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’la düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Görüşmelerde Türkiye-KKTC bağlantılarının yanı sıra Kıbrıs Türk halkının haklarını savunmak için atılacak adımların ele alındığını anlatan Çavuşoğlu, KKTC’nin Türk Devletleri Teşkilatı’na gözlemci üyelik müracaatının, yıl sonunda Özbekistan’da yapılacak toplantıda karara bağlanacağını söyledi.

Kıbrıs sorunu karşısında Türkiye ve KKTC’nin ortak bir tavır içinde olduğunu tabir eden Çavuşoğlu, “Ada’da yeni müzakere sürecinin başlaması ve müzakerelerin de başarılı olabilmesi için gereken aşikardır. Kıbrıs Türk halkının hükümran eşitliği ve eşit statüsü tescil edilmelidir. Kıbrıs Türk halkı bu haklara esasen sahiptir. 1960’ta teyit edilen ancak daha sonra gasp edilen bu haklar, en başından bu yana Kıbrıs Türk halkının var olan hakkıdır. Hasebiyle bu haklar inkar edilemez. Bunu inkar etmek Kıbrıs Türk halkının kimliğini ve özünü inkar etmek demektir. Buna da müsaade etmemiz mümkün değil.” diye konuştu.

Kaybedilecek bir 50 yıl daha olmadığının altını çizen Çavuşoğlu, Türkiye’nin, KKTC’nin geçen yıl Cenevre’de ortaya koyduğu vizyonu her platformda desteklemeyi sürdüreceğini kaydetti.

Çavuşoğlu, “Bundan sonra bir müzakere olacaksa iki toplum değil iki devlet ortasında olacaktır.” tabirini kullanarak, bu müzakerelerde statülerin eşit olması gerektiğinin altını çizdi.

“TÜRK TARAFI İŞ BİRLİĞİ TEKLİFLERİ SUNACAK”

Avrupa Birliği’nin (AB) GKRY ismine bir tahlili dikte etme hakkı bulunmadığına vurgu yapan Çavuşoğlu, Rum idaresinin tekrar gündeme getirdiği inanç artırıcı tedbirlere değinerek bunların miadı dolmuş teklifler olduğunu belirtti.

Rum tarafının, bu öneriyi yeni bir fikirmiş üzere göstermeye çalıştığına dikkati çeken Çavuşoğlu, şunları lisana getirdi:

“Gerçekten içinde yeni bir fikir olsa bunları biz her vakit konuşuruz, Türkiye olarak buna dayanak veririz, kıymetlendiririz lakin bunlar Sayın (GKRY Önderi Nikos) Anastasiyadis‘in de Cenevre’de yeni fikir ortaya koyamadığı için eski defterleri karıştırarak bir bir okuduğu tekliflerdir. Bu teklifler esasen müzakere sürecini sulandırmak için yapılmıştır ve Maraş açılımından duyduğu rahatsızlığın bir refleksidir. Bunu da açıkça görüyoruz. Önümüzdeki günlerde Türk tarafı da iş birliği teklifleri sunacaktır, bu mevzuda bir çalışma yaptıklarında görüyoruz. Bu iş birliği teklifleri KKTC ile Rum tarafı ortasında iş birliğini geliştirecek teklifler. Yalnızca Kıbrıs Adası’nı değil tüm bölgeyi ilgilendiren, tüm bölgenin istikrarı ve kalkınması için değerli, bölgedeki meselelerin tahliline katkı sağlayacak tekliflerdir.”

Rum tarafının iş birliği yapmak istiyorsa bu tekliflere olumlu bakması gerektiğine işaret eden Çavuşoğlu, muahede olmadığı takdirde Türk tarafının yoluna devam edeceğinin altını çizdi.

Çavuşoğlu, KKTC’nin Doğu Akdeniz’deki hidrokarbonun hakça paylaşımı konusunda da yaptığı tekliflerin hala geçerli olduğunu belirterek, “Rum tarafının sıkıntısı Maraş’ı geri almak. Bir sefer daha buradan güçlü halde duyurmak istiyorum; Maraş, KKTC toprağıdır ve Maraş açılımı çerçevesinde atılan adımlar da milletlerarası hukuku ihlal etmiyor.” tabirini kullandı.

Maraş açılımının Ada’daki iki halkın da faydasına olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, “Maraş’ta plaja konulan şezlong üzere küçük adamların memleketler arası güvenliğe tehdit oluşturduğunu savunacak kadar komik duruma da düşüyorlar. Hakikaten üzülüyoruz.” biçiminde konuştu.

“RUM HALKI DA MARAŞ’TAKİ MÜLKÜNÜ KULLANMAK İSTİYOR”

Basın toplantısının soru yanıt kısmında, Rum tarafının gündeme getirdiği itimat artırıcı tedbirlere yönelik soruyu yanıtlayan Çavuşoğlu, Rum tarafının Maraş açılımından rahatsızlık duyduğunu yineleyerek, “Rum halkı da Maraş’taki mülkünü kullanmak istiyor ve en doğal hakkıdır. Biz de aslında Rum halkı da hakkını kullanabilsin, mülkünü kullanabilsin diye KKTC’nin bu açılımını destekliyoruz.” diye konuştu.

Güven artırıcı adımları Rum tarafının diğer muhataplarıyla da görüştüğünü ve yeni teklif üzere anlattığını söyleyen Çavuşoğlu, “Samimiyet olmayan bu çeşit numaralar bir yere kadar geliyor, gerçeklere tosluyor. Bu nedenle KKTC’nin açıklayacağı iş birliği tekliflerinin daha sağlıklı, herkesin, toplumun ve bölgenin faydasına olacağını düşünüyoruz.” sözünü kullandı.

Çavuşoğlu, Rum tarafının son vakitlerde öteki ülkelerle gerçekleştirdiği askeri tatbikatlar ve Yunan siyasetçilerinin Türkiye’ye karşı açıklamalarına yönelik soru üzerine Yunanistan’ın, Türkiye-Yunanistan bağlarındaki gelişmelere olumsuz yaklaşan taraf olduğunu söyledi.

YUNAN AMİRALE HAD BİLDİRDİ

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’in ABD Senatosu’nda Türkiye’ye karşı yaptığı açıklamaları hatırlatan Çavuşoğlu, “Türkiye’nin alacağı savunma endüstrisi eserlerinin verilip verilmemesi için lobi yapması kabul edilebilir bir davranış değil.” değerlendirmesinde bulundu.

Eski emekli askerin, Türkiye’ye karşı yaptığı saldırgan açıklamalara da değinen Çavuşoğlu, “Geçmişte vazife yapmış askerlerin kelamlarına karşılık vermeye gerek var mı? Şayet geçmişte üst seviye subaysa, yüreği varsa o vakit yapardı. Yani o denli boş laflarla kendilerine avutmalarına gerek yok.” dedi.

Çavuşoğlu, Rum ve Yunan siyasetçilere halkın Türkiye’yle ilgili niyetlerine kulak vermesi tavsiyesinde bulunarak, Türkiye’yle iş birliğinin Yunanistan’ın faydasına olacağının altını çizdi. Bakan “Sorunlar varsa en azından kimilerini müzakere ederek çözebiliriz. Biz bunu her vakit var olduğumuzu istişari görüşmeleri tekrar başlatarak gösterdik.” biçiminde konuştu.

Rum medyasında Çavuşoğlu’nun KKTC ziyaretlerine yönelik çıkan “Kışkırtıcı ziyaret” haberlerine yönelik soruyu da yanıtlayan Çavuşoğlu, “KKTC ile Türkiye ortasında bağları koparma çalışması olduğunu görüyoruz. Buna yönelik Rum kısmında kampanyalar yürütülüyor. Şundan herkes emin olsun ki bizim bağlarımız hiç kimse koparamaz. Biz Rum kesitini yahut Yunanistan’ı kışkırtmak için burada değiliz, kendi çalışmalarımız var.” değerlendirmesinde bulundu.

 

KAYNAK: AA