Batı’nın yaptırımları Rusya’yı Çin’e yaklaştırdı

Çin ve Rusya arasındaki hududun yarısından fazlasını oluşturan Amur Irmağı, Batı’nın Rusya’ya uyguladığı yaptırımların akabinde öne çıktı. Ukrayna’ya ataklarının akabinde ekonomik ve siyasi olarak izole olan Rusya, devayı Çin ile yakınlaşmakta buldu. Bu kapsamda, Amur Irmağı üzerine birinci kere arabaların ve yük kamyonlarının geçmesi maksadıyla bir otoyol köprüsü inşa edildi. 

Blagoveshchensk-Heihe isimli köprü Rus ve Çin yetkililerin katıldığı bir lansman merasimiyle geçen hafta açıldı.

KARŞILIKLI OLARAK 8 YÜK KAMYONU GEÇTİ

İlk seyahat kapsamında  Çin’den sekiz ve Rusya’dan sekiz yük kamyonu, her biri kabinlerinin her iki yanında iki büyük uzunluk ulusal bayrak taşıyan kilometrelerce uzunluktaki köprünün üzerinden geçti. Rus TASS haber ajansının bildirdiğine nazaran, Çinli kamyonlar elektronik ve lastik taşırken, Rus kamyonları soya fasulyesi yağı ve kereste taşıdı. 

Konuya ait açıklama yapan Rusya’nın  Uzakdoğu Elçisi Yury Trutnev, “Blagoveshchensk-Heihe köprüsünün günümüzün bölünmüş dünyasında özel bir sembolik ehemmiyeti var. Bu, Rusya ve Çin halklarını birbirine bağlayan bir diğer dostluk bağı olacak” dedi.

4 MİLYON TON MAL VE İKİ MİLYON YOLCU TAŞIYACAK

Diğer taraftan 369 milyon dolarlık proje, Çin’in Heilongjiang eyaletinde yer alan Heihe kenti ile Rusya’nın Uzakdoğusu’nda yer alan Amur bölgesinin başşehri Blagoveshchensk ile birleştirdi. Rusya,köprünün tam olarak faaliyete geçtiğinde her yıl yaklaşık 4 milyon ton mal ve iki milyon yolcu taşımasınının beklendiğini açıkladı. 

Ayrıca, köprünün Çin ile Rusya ortasındaki ikili ticareti daha da artırması beklendiği kaydedildi. Lakin Çin’in yaptırımlardan etkilenen komşusunu desteklemek için ne kadar ileri gideceğine dair sorular devam ediyor.

Ancak, köprünün açılışının zamanlaması uzmanlara nazaran Çin’in  bu iştirakteki çıkarlarının altını çiziyor. Zira köprü, Ukrayna’nın doğusundaki ağır akınlar sürerken gelmesinin yanı sıra; Çin’in tekraren kara sonu denetimlerini sıkılaştırdığını, Myanmar’ın karşısına çitler diktiği, ve Kuzey Kore sonundaki vatandaşlarını zora soktuğunu gören “sıfır-Covid” siyaseti uygulanırken geldi. 

200 MİLYAR DOLAR TİCARET HACMİ HEDEFLENİYOR

Çinli Başbakan Yardımcısı Hu Chunhua açılış merasiminde yaptığı açıklamada, “Çin’in Rusya ile yarı yolda buluşmaya hazır. İş birliğini daima olarak ilerletmek için Rusya ile çalışmaya hazırdık” dedi. 

Çin’in Tongjiang kenti ile Rusya’nın Nizhneleninskoye kenti birbirne bağlayacak olan  daha doğudaki diğer bir köprünün temelleri 2014 yılında atıldı. Üzerinden demiryolu geçecek olan köprünün yakında açılacağı aktarıldı. 

Bununla birlikte yeni köprüler, ülkeler ortasında gelişen bağları simgeliyor. İki ülke ortasında ilgiler, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ve Çin başkanı Xi Jinping devrinde büyüdü. İki ülke geçen yıl 146 milyar dolarlık bir ticaret gerçekleştirdi. 2024 yılına kadar bu sayının 200 milyar dolara ulaşması amaçlanıyor.

ÇİN’İN RUS KÖMÜRÜNE, MOSKOVA’NIN İSE YENİ MÜŞTERİLERE GEREKSİNİMİ VAR

Rusya Far Eastern Federal Üniversitesi’nde milletlerarası münasebetler doçenti Artyom Lukin,”Yakın vakitte Rusya ve Çin’in Amur Irmağı üzerinde tek bir köprüsü yoktu, fakat artık iki köprüye sahipler. Bu yüzden maksatları açık. Bir yanda Çinliler, başka yanda Ruslar tarafından iki yarı halinde inşa edilen köprüler ve geçtikleri ırmak de bu bağlantının huzursuz edici temellerinin gösteriyor. Çin her vakit daha fazla liman altyapısı için baskı yapıyordu, fakat Rusya, Çin’e fazla bağımlı olma kaygısıyla yakın vakte kadar bu tıp bir altyapı inşa etme konusunda biraz isteksizdi” dedi.

Ancak Lukin, Rusya’nın 2014’te Kırım’ı ilhak etmesi ve akabinde Batı’nın reaksiyonundan bu yana Rusya’nın Çin’in hudut ötesi altyapı geliştirme teşebbüslerine “çok daha açık” olduğunu da kelamlarına ekledi.