BNB Chain Luban Hardfork Geliyor! Bilmeniz Gerekenler

Kripto para sektöründe en çok konuşulan konulardan biri de Hardfork konusu. Şimdi BNB Chain Luban Hardfork kapıda. Ayrıntılarına gelin hep birlikte bir bakalım.

BNB Chain Luban Hardfork geliyor

Kriptokoin.com olarak baktığımızda BNB Chain Luban güncellemesi çok yakında söz konusu olacak. Bu nedenle kullanıcıların bilmek istedikleri şeyler var. İşte kullanıcıların bilmesi gerekenler.

  • Eskiden Binance Smart Chain (BSC) olarak bilinen “Build ‘N’ Build” Zinciri, Haziran ayında bir hard fork’tan geçecek. Ağ yükseltmesi Luban olarak adlandırılıyor ve üç evrim önerisi getirecek.
  • BSC Luban yükseltmesinin, düzenli ağ etkinliği sağlandığında 11 Haziran’da gerçekleşmesi planlanıyor. Bu bir hard fork anlamına geliyor. Üç evrim önerisinin (BEP’ler) uygulanmasını sağlayacak. Bunlar BEP-126, BEP-174 ve BEP-221’dir.
  • Resmi GitHub repo güncellemesinde, yükseltmelerin sunacağı şeyler yer alıyor.
  • BEP-126 (ilk bölümünde) bir “hızlı sonuçlandırma mekanizması” getirmeyi amaçlıyor. Özünde, bu bir bloğu sonlandırmayı amaçlayan bir adım. Neticede blok sonlandırıldıktan sonra sonsuza kadar geri döndürülmeyecek. 7 adımlı süreç olacak.
  • BEP-174, Çapraz Zincir Aktarıcı Yönetimi başlığını taşımaktadır. Teklif, whitelist özelliği taşıyan aktarıcılar kümesini yönetmek için tasarlanan yepyeni bir yönetişim teklifi türü getirmektedir. Bu durum, BSC’deki genesis sözleşmesinde saklanacak olan Aktarıcı Yöneticisi açık anahtarlarını yönetmek için yeni bir yol sunuyor. Aktarıcı Yöneticileri kendi bireysel aktarıcı genel anahtarlarını yönetebileceklerdir.
  • Sonuncusu CometBFT Light Block Validation önerisidir (BEP-221). Buna göre bu durum teknolojiyi kullanan ağlara yeni bir sözleşme ekleyecek bir sistem önermektedir.

Hard fork nedir?

Hard forklar, blok zinciri ağının tüm protokolü üzerinde geniş kapsamlı etkileri olan bir kural değişikliğidir. Bir hard fork, blok zincirinin geliştiricileri ya da topluluk üyeleri tarafından başlatılabilir. Eski kurallarla karşılaştırıldığında, yeni kurallar kullanılarak üretilen geçerli bloklar geçersiz olarak görülebilir veya geçersiz bloklar geçerli olarak görülebilir. Bu da yeni kurallara uygun olarak çalışması gereken tüm nodeların yazılımlarını yükseltmeleri gerektiği anlamına gelir.

Bir hard fork, blok zincirinin önceki versiyonundan kalıcı bir sapma olduğu için esasen tamamen yeni bir para birimi yaratır. Bir yol yeni, yükseltilmiş blok zincirini takip ederken diğeri eski yolu izler. Söz konusu blok zincirinin kullanıcıları yükseltme yapmayı ve bir yolu takip etmeyi ya da yükseltme yapmamayı ve diğerinde kalmayı seçebilir. Buna “geriye dönük uyumsuzluk” denir. Bir grup kullanıcı (ya da node) eski yazılımı kullanır. Diğer taraftan diğerleri yeni yazılımı kullanırsa kalıcı bir bölünme olur.  Bu bazen meydana gelirken, diğer durumlarda yeni yazılımı kullanan birçok node eski kurallara dönmeyi tercih eder.  Bununla birlikte, daha yaygın bir senaryo da vardır. O da, yeni fork oluşturulduktan sonra, eski zinciri kullananların kendi sürümlerinin eski ve yenisinden daha az kullanışlı olduğunu fark etmeleri ve yenisine yükseltmeyi seçmeleridir.  Ancak iki blok zincirinin süresiz olarak birbirine paralel çalışması da mümkündür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir