Bursa’da kopan parmakları, 12 saatte dikildi

Bursa’nın Yıldırım ilçesinde, Cuma günü arkadaşının iş yerine getirilen giyotin makasının konseyimi için giden İlhan Baydan (46), test süreçleri sırasında sağ elinin işaret, orta ve yüzük parmağını makineye kaptırdı.

Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan Baydan, buradan Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne sevk edildi.

Baydan, ortopedi ve travmatoloji servisinde 12 saatlik ameliyata alındı. Parmakları yerine dikilen Baydan’ın, tedavisinin tamamlanmasının akabinde günlük hayatta parmaklarını kullanabileceği öğrenildi.

“Parçaları poşet içinde getirdik”

DHA’nın haberine nazaran; parmaklarının kopan kesimlerini poşete koyup hastaneye gittiklerini belirten İlhan Baydan, şu açıklamalarda bulundu:

“İş kazası geçirdim. Açıkçası yardıma gitmiştim fakat tam yardımlık oldum. Arkadaşımın makinesini ayarlayacaktım lakin parmakları kaptırdık. Giyotin makası üzere bir şey, kendi ekseninde dönüyor daima. Ona kaptırdım parmaklarımı. Üçünü de orada kopardım sonrası olağan hastane. Ondan sonra Uludağ Üniversitesi’ne geldim. 12 saat kadar ameliyatta kaldım. Ameliyat sonrası benim için düzgündü. Zira hocalar ağrımı, acımı hafifletmek için ellerinden geleni yaptılar. 3 parmağımın uç kısmı koptu. Kesimleri poşet içinde getirdik.


“Parmaklarımın kopan kısmı makinenin önündeydi”

Parçaları almayı akıl ettik. Parmaklarımın kopan kısmı makinenin önündeydi. Olduğu yere düştüğü için oradan aldık. Ameliyattan sonra uygunum. Birinci güne oranla çok uygunum. Umut yoktu açıkçası. Bu kadar umutlu değildim. Geldikten sonra hocalarımız burada baya bir uğraştılar. 12 saat çabaladılar. Şu anda hocaların demesine nazaran güzele gidiyoruz.”

“Parmakları büsbütün elinden ayrılmış haldeydi”

Hastanın sıhhat durumunun düzgüne gittiğini belirten Bursa Uludağ Üniversitesi Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Kolu Öğretim Üyesi Dr. Gökay Eken ise, “İş kazası sonucu sağ elinin işaret, orta ve yüzük parmaklarında tam kopma yaralanması geçirmişti. Parmakları büsbütün elinden ayrılmış haldeydi bize geldiğinde. Akabinde biz onu çabucak bekletmeden acil bir biçimde birinci değerlendirmesini yaptıktan sonra ameliyata aldık.

“Damarlarının hudutlarını onardık”

Operasyonla her 3 parmağını yerine replanti ettik. Mikro cerrahi tekniğini kullanarak damarlarının hudutlarını onardık. Bu halde başarılı bir operasyonla ameliyatı tamamladık. Hastamız şu an ameliyat sonrası 5’inci gününde. Takipleri yeterli. Parmakları yaşıyor. Takibine devam ediyoruz. Olağan ki bu ameliyatlardan sonra bir ölçü his kaybı, hareket kısıtlılığı kalabiliyor ancak bu asgarî olsun diye biz gerekli fizik tedavi ve gerekli ek tedavilerini uygulayacağız. Bunun asgarî seviyede kalmasını sağlayacağız.” dedi.