Canlı deriyle kaplı ‘hafif terli’ robotik parmak yapıldı

Japon bilim insanları canlı deriyle kaplı “hafif terli” robotik parmak geliştirdiler.

Matter Dergisi’nde yayınlanan çalışmayı yöneten Tokyo Üniversitesi’nden profesör Shoji Takeuchi, “Cilt dokusunun robotun yüzeyine ne kadar uygun uyduğuna şaşırdık. Lakin bu çalışma, canlı deriyle kaplı robotlar yaratmanın yalnızca birinci adımı” diye konuştu.

Takeuchi, “Bence canlı deri, hayvan bedenini saran materyalle büsbütün birebir olduğu için robotlara canlılık görünümünü ve dokunuşunu vermek için en son çözüm” dedi ve bu cins gelişmelerin “insanlar ve robotlar ortasında yeni bir ilgi kurma” potansiyeline sahip olduğunu da kelamlarına ekledi.

Bu usul robotların, hemşirelik ve hizmet sanayisi de dahil olmak üzere çeşitli rollerde kullanılabileceği tartışılıyor. Lakin uzmanlar, mekanik parmağın beşere emsal görünümünün tiksinti hissini de tetikleyebileceğini söylüyor.

SÜREKLİ NEMLİ TUTULMASI GEREKİYOR

Parmak hâlâ imal evresinde. Derisi doğal deriden çok daha zayıf ve derinin nemli tutulması gerekiyor, zira sirkülasyon sistemi olmadan hücreler kurursa ölüyorlar. Ayrıyeten, parmağın hareketlerinin mekanikliği de göze çarpıyor.

The Guardian’ın haberine nazaran, Takeuchi, “Parmak, bir elektrik motoru tarafından çalıştırıldığından, motorun tıkırtı seslerini tıpkı gerçek üzere görünen parmakla uyumlu bir biçimde duymak da değişik oluyor” dedi.

Bilkent Üniversitesi’nden Dr. Burcu Ürgen, “Bazı robotların insansı görünümünün muhakkak beklentilere yol açması mümkün, fakat bu beklentileri karşılamadıklarında ürkütücü bulunurlar” açıklamasında bulundu.

Çalışmayı yürüten takım artık duyusal nöronlar, saç kökleri, tırnaklar ve ter bezleri üzere daha karmaşık yapıları robota entegre etmeyi planlıyor. Ayrıyeten deri kaplı robotik bir yüz üzerinde çalışıyorlar. (DIŞ HABERLER)