Çavuşoğlu Yunanistan’a sert çıktı: Çok ciddiyiz, blöf yapmıyoruz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu,15 yılın akabinde İsrail’e gerçekleşen tarihi ziyareti sonrası kıymetli açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, İsrail ile olağanlaşma sürecine değinirken, Yunanistan’a çok sert çıktı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 15 yıl sonra gittiği İsrail ziyareti dönüşü değerli açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, İsrail ile ikili münasebetlere yönelik yaptığı açıklamada, karşılıklı büyükelçi atanmasına ait, “Lapid’in Türkiye ziyaretinde konuşacağız” dedi.

Filistin ve İsrail bağlarına de değinen Çavuşoğlu, “Filistin tarafından aldığımız bildirileri bugün yaptığımız görüşmelerde İsrail’e aktardık. Bilhassa, İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid’e aktardık. İki taraf ortasında diyalogun başlamasını istiyoruz. Üzerimize düşeni de yapacağımızı söyledik. Filistin İsrail tarafıyla diyaloğa hazır. Her iki taraf ortasında bir diyalogun başlamasını istiyoruz. Bu mevzuda üzerimize düşeni yapacağımızı da söyledik.” dedi.

YUNANİSTAN ÇIKIŞI

Yunanistan ile yaşanan kriz ve Erdoğan’ın “Miçotakis benim için bitmiştir” kelamları hatırlatılan Çavuşoğlu, “Yunanistan’ın 1923 Lozan ve 1947 Paris Barış Muahedesi çerçevesinde kurallı olarak kendisine verilen adaların statüsünü bozması memleketler arası hukuka alışılmamış. Adalar konusunda çok ciddiyiz, blöf yapmıyoruz.” dedi. v

Son olarak, İsveç ve Finlandiya’nın NATO krizinin tahlili için Türkiye’ye heyet göndermesiyle ilgili konuşan Çavuşoğlu, “İsveç ve Finlandiya NATO üyesi olmak istiyorsa beklentilerimizi karşılamalı, bunları unsur madde sunduk. Mazaret istemiyoruz, doküman ve delil istiyoruz. Üye olmak isteyen onlar. İstiyorlarsa bu adımları atacaklar.” dedi.