Cezaevlerindeki sıhhat ihlalleri için CHP’den önerge

CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Lider Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca cezaevlerinde yaşanan sıhhat ihlallerinin araştırılması için Araştırma Kurulu önergesi verdi. CHP’li 24 milletvekilinin de imza attığı önergede sıhhat ve hayat hakkı ihlallerine dikkat çekildi.

CHP cezaevlerinde mahkumların yaşadığı sıhhate erişim mahzuru, sıhhat ve hayat hakkı ihlallerinin araştırılması için Araştırma Kurulu kurulması emeliyle önerge verdi.

CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Lider Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca ve 24 milletvekili imzası taşıyan önerge münasebetinde tutuklu, hükümlü ve yakınlarından çok sayıda şikayet geldiğine işaret edildi. Karaca bilhassa ağır hasta tutukluların tahliye taleplerinin dikkate alınması için Adalet Bakanlığı’nın harekete geçmesi gerektiğini tabir etti.

‘KARACA: MEVZUAT DEĞĞİŞİKLİĞİ GEREKLİ’

Türkiye’de 314 bin 502 tutuklu ve hükümlü bulunduğunu ve sayının her geçen gün arttığını belirten Karaca, “Önergemizde devletin önlem alması gerektiğini ve mevzuat değişikliğine gereksinim duyulduğunu işaret ettik. Cezaevlerinde sıhhat ve hayat hakkı ihlallerine yönelik alınacak önlemler belirlenmeli.

Hasta mahkumların tahliye talepleri hızla değerlendirilmeli. Hastalığı olanların tedaviyi alması sağlanmalı. Ceza İnfaz Kurumlarının kapasitesi artırılmalı. Sıhhat hakkına erişim sağlanmalı ve hayat hakkı ihlalleri ortadan kalkmalı” tabirlerini kullandı. Karaca ayrıyeten cezaevlerinde intihar ve kuşkulu ölümlerin de mercek altına alınması gerektiğini belirtti.

‘YETERSİZ BESLENME SIKINTISI’

Cezaevlerinde çok kalabalıklaşmanın yetersiz şartları beraberinde getirdiğini söz eden Karaca kelamlarını şöyle sürdürdü; “Hijyen hizmetlerinin hudutlu oluşu, sağlıklı besine ve kâfi besine erişim, doyurucu öğünlerin olmaması da sağlık meselelerinden başka düşünülemez.

İdarenin keyfiyetine bağlı kimi düzenlemelerin hak ihlallerine sebep olduğunu belirten hapishanedeki tutuklu/hükümlüler, meselelerinin kamuoyu gündemine getirilmesini, heyetlerin yerinde inceleme yapmasını, TBMM çatısı altında kurul oluşturularak hak ihlallerinin araştırılmasını talep etmektedirler”