CHP AFAD’ın projesini çaldı: Rutin işi seçim vaadi olarak anlattılar

CHP, göçmen ve sığınmacı problemine ait yazılı bir açıklama yaptı. Göçmen ve sığınmacı problemini için atacağı adımların başında Suriye’nin yine inşa edileceği konusu yer aldı. Açıklamada, “Avrupa Birliği fonları olmak üzere sağlanacak kaynaklarla, savaşta ağır hasar almış tüm yerleşim ünitelerinin alt ve üst yapılarını yenileyeceğiz. Okulları, hastaneleri, kreşleri, konutları, ibadethaneleri, çarşıları, toplumsal donatı alanlarıyla birlikte yaşanabilir kentler oluşturacağız. Bunu AB fonlarıyla bizim müteahhitler yapacak. Bu süreç Suriyelilerin ülkelerine geri dönüşünü de kolaylaştıracak. “Döndüğümde nerede ve nasıl yaşayacağım?” tasası Suriyelilerin aklından ve yüreğinden silinecek” denildi.

CHP açıklarken AFAD çoktan yaptı

İçişleri Bakanlığı koordinesinde Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığı (AFAD), oluşturulan inançlı bölgelerde ağır çalışma gerçekleştirdi. AFAD tarafından, “İdlib Briket Konut Projesi” kapsamında, oluşturulan inançlı bölgelerde 259 noktada 61 bin briket konut inşa edildi. Yılsonuna kadar 100 bin meskenin tamamlanması hedefleniyor. AFAD, sıhhat hizmetleri kapsamında; 8 kamu hastanesi, 106 sıhhat merkezi, 33 özel hastane, 43 acil sıhhat hizmeti istasyonu, 10 taşınabilir sıhhat aracı, 76 ambulans bölge halkının hizmetine soktu. Eğitim kapsamında; 26’sı yeni yapılan, 827’si onarılarak faaliyete geçirilenler ile birlikte toplam bin 429 okulda halihazırda 349 bin 762 öğrenci eğitim-öğretimine devam etmesi sağlandı.

48 okul binasının üretimine ise devam edilirken ayrıyeten bölge halkının meslek edinmesine yönelik kurslar açıldı. Aile ve toplumsal hizmetlere yönelik; 10 toplumsal hizmet merkezi, 3 aile takviye merkezi ve 8 kreş- toplumsal market bölge halkının hizmetine sunuldu. Gençlik ve Spor faaliyetleri de unutulmadı. Onarılan ve inşa edilen 6 stadyum, 10 gençlik merkezi, 3 spor salonu, 3 kültür merkezi ve 15 futbol alanı bölge halkının hizmetine sunuldu. Din hizmetleri kapsamında; 243’ü yeni yapılan, bin 151’i onarılarak ibadete açılanlarla birlikte toplam bin 394 camii ibadete açılırken 129 mescidinin ise üretimine devam ediyor. 142 km asfalt yol imali, 107 bin 600 ton asfalt yama, 1 milyon 213 bin 93 metre kare kilit taşı ve 283 bin 848 metre bordür taşı üretimi üzere alt yapı uygunlaştırma hizmetleri verildi. Ayrıyeten bölgeye su, elektrik, GSM, internet arzı ile paklık, alt yapı geliştirme üzere hizmetler de verilmeye devam ediyor.