Demir Yumruk operasyonunda akılalmaz ayrıntılar

Demir-Çelik piyasasını manipüle ederek fiyat istikrarını bozan, daldaki firmaları devre dışı bırakarak monopolleşen, kurdukları paravan şirketler üzerinden 105 milyarlık geçersiz fatura ile devleti 25 milyar lira ziyana uğratan 3 farklı kabahat kümesine yönelik operasyonda yeni ayrıntılar ortaya çıkıyor. Soruşturma kapsamında yapılan incelemelerde onlarca içi boşaltılmış, batık duruma getirilmiş şirket bulundu.

SOKAKTA YAŞIYOR

Ankara Emniyet Mali Cürümlerle Uğraş grupları, kâğıt üzerinde milyon dolarlık şirket sahibi İbrahim D.’yi yakalamak için gittikleri Adana’da şoka uğradı. Yırtık elbiseler, kir pas içinde, dişleri dökülmüş ve sokakta yaşayan İbrahim D.’nin “milyon dolarlık” şirket sahibi olabileceğine takımlar evvel inanamadı. Lakin hakkında gözaltı kararı vardı ve İbrahim D. yakalanarak emniyete getirildi. Hücreye konulan ‘evsiz’ İbrahim D. ile ilgili gerçek de burada ortaya çıktı.

AKLİ İSTİKRARI YOK

İbrahim D.’nin akıl sıhhati yerinde değildi, üzerine şirket kurulmuştu. Bu şirket üzerinden ise 4 ayda 210 milyon liralık süreç yapılmıştı, naylon faturalar düzenlenmişti. Akli istikrarı yerinde olmayan İbrahim D. üzerinden milyon liralık vurgun yapılmıştı. İbrahim D., konulduğu hücrede tuhaf davranışlarıyla da dikkat çekiyordu. Kaldığı tek kişilik hücrede yılan arayan İbrahim D.’nin kendisine yöneltilen “Ne yapıyorsun” sorusuna ise “Yılan var, onu arıyorum. Yakalayıp, pişirip yiyeceğim, yolumu bulacağım” diyerek tuhaf yanıtlar verdiği öğrenildi.

KIYAFETLERİ YIRTIK

Polislerin yırtık elbiselerle, üstü başı kir içinde sokakta yaşarken bulduğu İbrahim D.’nin, cezai ehliyetinin olup olmadığının belirlenmesi için ayrıntılı sıhhat denetiminden geçirileceği öğrenildi. İbrahim D. hakkında, daha evvelki yıllarda uyuşturucu bulundurma, taammüden yaralama, makûs muamele, dolandırıcılık, misyonu berbata kullanma üzere hatalarda süreç yapıldığı ve sabıkası bulunduğu belirlendi.

SOKAKTA YAŞAYAN ÖTEKİ BİR MAĞDURUN ÜZERİNE DE ŞİRKET KURMUŞLAR

Gözaltına alınan şüphelilerden Mustafa G., savcılık sözünün akabinde özgür bırakıldı. Mustafa G., tanımadığı şahıslarla para karşılığı kimlik bilgilerini paylaştığını belirterek, “İzmir’de fuarda gezerken yanıma tanımadığım arkadaşlar geldi. Benim üzerime şirket açacaklarını söyleyerek bin lira para teklif ettiler. Ben de sokaklarda kaldığım için kabul ettim. ‘2 ay sonra şirket kapanacak’ demişlerdi. Ancak ben 2 ay sonra bunlara ulaşamadım. Mağdur oldum. Ankara’da üzerime şirket açılmış. Ben 2 ay sonra vergi dairesine gittim, vergi dairesinde şirket açıldığını öğrendim. Vergi şifremi değiştirdim. 2 sene sonra kuşkulu olarak gözaltına alındım, mağdurum. Tabirimi verdim, geri gidiyordum. Şirketi kapattırmak için Ankara’ya geldim. Şirketi kapatamadım” dedi. 

KAYNAK: DHA