Dünya Nüfusunun Yarısından Fazlasının 12 Yıl İçinde Aşırı Kilo ve Obezite ile Yaşayacağı Tahmin Ediliyor!

Aşırı kilo ve obezite şu anda da tüm dünyanın mücadale ettiği sağlık sorunlarından bir tanesi ancak yapılan yeni bir araştırmaya göre ileride bu durumun daha da kötüleşmesi bekleniyor! Detaylar için…?

Kaynak: https://nypost.com/2023/03/03/worryin…

Dünya Obezite Federasyonu’nun yeni bir raporuna göre, dünyanın yarısı 2035 yılına kadar fazla kilolu veya obez olma yolunda.

Yayınlanan rapordaki bulgular, önleme ve tedavi önlemlerinin gelişmemesi durumunda küresel obezite salgınının çığ gibi büyümeye devam edeceğini gösteriyor. Rapor, dünya nüfusunun yüzde 51’inin sadece 12 yıl içinde aşırı kilolu veya obez olarak kabul edileceğini öngörüyor. Ek olarak, dört kişiden birinin obez olduğu tahmin ediliyor; şu anda ise bu oran yedi kişiden biri şeklinde.

Raporlara göre, Amerika’nın üçte ikisinden fazlası aşırı kilolu veya obez olarak sınıflandırıldığından, 50 eyaletin tamamında obezite oranları yüzde 20’nin üzerinde.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre vücut kitle indeksi yirmi beşin üzerinde olan kişilerin kilolu, otuzun üzerinde olanların ise obezite olarak tanımlandığını da belirtelim. Yeni federasyon raporu, çocukluk çağı obezitesinin özellikle hızlı arttığı konusunda uyarıda bulunuyor ve 2035 yılına kadar erkekler arasında oranların ikiye katlanabileceğini ve kızlar arasında yüzde 125 oranında artabileceğini belirtiyor.

Raporda, “Önlem alınmadığı takdirde on iki yıl içinde toplamda 1,5 milyardan fazla yetişkin ve yaklaşık 400 milyon çocuk obezite ile yaşayacak.” deniyor.

Raporda ayrıca, düşük gelirli ülkelerin de hızlı artışlarla karşı karşıya olduğu belirtiliyor ve en fazla obezite artışı gördüğü tahmin edilen on ülkeden dokuzunun ‘düşük veya alt-orta gelirli ülkeler’ olduğu iddia ediliyor. Dünya Obezite Federasyonu başkanı Louise Baur yaptığı açıklamada, ‘Bu bulgular, bugün obeziteyi ele almayarak gelecekte ciddi sonuçlar doğurma riskini aldığımıza dair açık bir uyarıdır’ dedi. ‘Obezite oranlarının çocuklar ve ergenler arasında en hızlı şekilde arttığını görmek özellikle endişe verici.’

Endişe verici verilerin yanında bir de obezite yaşayan çocuklar için revize edilmiş bir kılavuz yayınlandı.

Ocak ayında uzmanlar, Amerika’da on iki yaşındaki çocukların kilo verme ilaçlarından faydalanabileceğini, on üç yaşındakilerin ise ameliyat için onaylanabileceğini tavsiye etti. Yeni kılavuz, aşırı kilolu çocuklar ve ergenler büyüdüklerinde bu durumu aştıkları için uygulanan geleneksel dikkatli bekleme düşüncesine meydan okuyor.  Ancak tedavi edilmediği takdirde fazla kilo, yüksek tansiyon veya diyabet gibi kronik sağlık sorunlarına yol açabiliyor.

Baur, “Dünyanın dört bir yanındaki hükümetler ve politika yapıcılar, sağlık, sosyal ve ekonomik maliyetlerin genç nesle yüklenmesini önlemek için ellerinden gelen her şeyi yapmalıdır” diye ekliyor.

‘Bu, obeziteye katkıda bulunan sistemlere ve temel faktörlere acilen bakmak ve gençleri çözümlere aktif olarak dahil etmek anlamına geliyor. Şimdi birlikte hareket edersek, gelecekte milyarlarca insana yardım etme fırsatımız olur.” diye devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir