EGM’den çelişkili ‘PAEM sınavı’ açıklaması: ‘Soruların hiçbiri, birbiri ile birebir değil’

Polislik imtihanları için soru kitapçıkları hazırlayan ‘Kariyer Hocam’ adlı yayın, ‘Misyon Müdafaa Deneme’ kitapçığındaki soruların, 26 Haziran’daki Polis Amirleri Eğitimi Merkezi (PAEM) 7’nci devir imtihanında çıktığını duyurmuştu.

Yayına nazaran sınavdaki soruların 32’sinden birebir 18’i tıpkı, 14’ü de benzeri çıktı.

EGM’DEN AÇIKLAMA: ‘SORULARIN HİÇBİRİ, BİRBİRİ İLE TIPKI DEĞİL’

İddiaların gündem olmasının akabinde Emniyet Genel Müdürlüğü’nden (EGM) hususa ait bir açıklama geldi.

EGM tarafından yapılan yazılı açıklamada, PAEM Birinci Derece Amirlik Eğitimi İmtihanı’nın, sivilden polis memuru ya da polis amiri alımına yönelik bir imtihan olmadığı belirtilerek, “Bir meslekte yükselme, yani polis memurluğundan polis amirliğine geçiş imtihanıdır. İmtihan, 3201 sayılı Kanunun 55’inci unsuru çerçevesinde çıkarılan Polis Akademisi Başkanlığı Polis Amirleri Eğitimi Merkezi Giriş ve Eğitim – Öğretim Yönetmeliği kapsamında yapılmaktadır” denildi.

Sınavın üç basamaktan oluştuğu ve birinci etabının, ilgili yönetmeliğin 16’ıncı unsurunda belirtilen mevzuları ölçmeyi amaçlayan yazılı imtihan olduğu söz edilerek, şöyle denildi:

“Söz konusu imtihan, ulusal seviyede çeşitli meslekte yükselme imtihanlarını muvaffakiyet ile yapan Anadolu Üniversitesi tarafından yıllardır yapılmaktadır. En son 26 Haziran 2022 tarihinde yapılan PAEM 7 yazılı imtihanı ile ilgili kamuoyunun yanlış yönlendirildiği tespit edilmiştir. Anadolu Üniversitesi’nin 13 Ağustos 2022 tarihinde yaptığı açıklamada, yazılı imtihanın genel kültür, tarih ve mevzuat mevzuları her yıl farklı formda tabir edilerek yapıldığı vurgulanarak, imtihanda çıkan soruların hiçbiri argüman edilen deneme imtihanındaki sorular ile birebir olmadığı ve münasebetiyle imtihana yönelik argümanların gerçek dışı olduğu gösterilmiştir.

İkinci etap ise ilgili yönetmeliğin 18’inci hususu kapsamında adayların vücudu kabiliyet ve fiziki yapısını pahalandırmak üzere uygulamalı olarak büsbütün dijital ortamda gerçekleştirilen fiziki yeterlilik imtihanıdır.

Üçüncü evre ise adayları, yönetmeliğin 19’uncu hususunda belirtilen özellikler kapsamında test etmeyi amaçlayan kelamlı imtihandır. Üç basamağın her birinden Yönetmelikte belirtilen oranlarda toplamda en fazla puanı alan adaylar üstten aşağıya sıralanmakta, kazanan ve yedek adaylar belirlenmektedir. Benzeri olduğu sav edilen sorular, Anadolu Üniversitesi tarafından oluşturulan beş kişilik komite tarafından karşılaştırılmak suretiyle incelemeye tabi tutulmuş, imtihanda sorulan sorular ile deneme imtihanlarında çıkan soruların hiçbirinin, birbiri ile tıpkı olmadığı ortaya çıkmıştır.”

KPSS İPTAL EDİLMİŞTİ

Hatırlanacağı üzere Kamu İşçi Seçme İmtihanı’nda da (KPSS) Yediiklim Yayınları’nın soru kitapçığındaki 20 sorunun imtihanda motamot sorulduğu ortaya çıkmıştı. 

Skandalın ortaya çıkması üzerine AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Denetleme Kurulu’na (DDK) inceleme talimatı vermişti. ÖSYM Lideri Prof. Dr. Halis Aygün’ün misyondan alınmasına yol açan skandalın akabinde KPSS de iptal edilmişti.