El Hamra Sarayı nerede? Elhamra Sarayı hangi ülkede? TYT Elhamra Sarayı sorusu yanıtı

Göz alıcı mimarisi ve dikkat çeken detaylarıyla dünyanın en çok ziyaret edilen sarayları arasında yer alan El Hamra Sarayı, Temel Yeterlilik Testi (TYT)’nde öğrencilerin karşısına çıktı. El Hamra Sarayı’nın TYT kitapçığında yer almasıyla birlikte birçok kişi internette arama yapmaya başladı. Peki El Hamra Sarayı nerede? El Hamra Sarayı hangi ülkeye aittir? İşte yanıtlar…

Üniversite sınavının ilk oturumu olan TYT, bugün 3 milyon öğrencinin katılımıyla gerçekleşti. ÖSYM tarafından paylaşılan sınava dair ayrıntılar merak edilirken sınavda sorulan El hamra Sarayı‘nın bulunduğu ülke herkes tarafından hızla araştırılmaya başlandı. Hemen soluğu arama motorlarında alan pek çok öğrenci Elhamra Sarayı’nın yer aldığı ülkeyi duyunca resmen şoke oldu. Köklü tarihi ve eşsiz tasarımıyla adeta bir mimarlık harikası olan Elhamra Sarayı’nın konumu ve yer aldığı ülkeye dair merak edilen ayrıntıları gelin birlikte öğrenelim.

EL HAMRA SARAYI NEREDE? EL HAMRA SARAYI ÖZELLİKLERİ

İspanyolca “Alhambra” olarak adlandırılan El hamra Sarayı, “kızıl, kıpkırmızı” anlamına gelen el-hamra kelimesinden türemiştir. İspanya’nın Endülüs bölgesinde bulunan Granada kentinde yer alan El Hamra Sarayı, mimari açıdan bir kale ve sarayın özelliklerini taşımaktadır. 

Elhamra Sarayı

İlk olarak MS 899 tarihinde Roma Dönemi surlarının üzerine küçük bir kale inşa edilerek başlanan yapı; 13. yüzyıla gelindiğinde Gırnata Emiri Muhammed Nasır ile günümüzdeki görünümüne ulaşmayı başarmıştır.

Elhamra Sarayı özellikleri

Kale olarak hizmet veren bu eşsiz yapı takvimler 1333 yılını gösterdiğinde Gırnata Sultanı I. Yusuf tarafından saraya dönüştürülmüştür. İlerleyen yıllarda şehirde artan Hristiyanlıkla beraber Rönesans döneminin etkileri sarayın mimarisine yansımıştır. 

Elhamra Sarayı dışarıdan görünümü

1001 gece masallarında anlatılan rüya sarayların vücut bulmuş hali olan El Hamra Sarayı, birbiriyle bağlantılı odalar ve salonları, avluları, yeşil alanları, fıskiyeli havuzları, akar çeşmeleri ve bahçeleriyle adeta bir masalı andırıyor. 

Elhamra Sarayı avlusu

Endülüs’teki 780 yıllık İslam hakimiyetinin en önemli eserlerinden biri olarak bilinen El Hamra Sarayı, UNESCO Dünya mirasları listesine girmeyi başarmıştır. Sarayın her köşesinde özellikle sütunlarında yer alan Allah lafızları ve kutsi kelimeler yoğun ilgi görmektedir.

Elhamra Sarayından kareler

İç süslemelerinde kullanılan zengin detaylar ve süslemelerle dikkatleri üzerine çeken sarayın şöhretini arttıran en önemli özelliklerinden biri de su ve yeşili ahenkli bir şekilde buluşturmasıdır. 

Elhamra Sarayından kareler