Facebook, Instagram ve WhatsApp’a fiyatlı abonelik seçeneği eklenecek

The Verge’ün ulaştığı nota nazaran, yeni kısım, Meta’nın üçü de milyarlarca kullanıcıya sahip olan ana toplumsal uygulamalarında fiyatlı özellikler sunmaya hazırlanıyor.

Meta çalışanlarına gönderilen bir notta, Facebook, Instagram ve WhatsApp’ta “olası fiyatlı özellikleri” belirlemek için yeni bir tertip oluşturulması talep ediliyor.

Meta, Apple’ın iOS’taki reklam izleme değişikliklerinin akabinde milyarlarca dolar gelir kaybetmeye başlamıştı. Meta’nın bu kararı gelir kaybına bir tahlil olarak ortaya çıktı.

Ücretli abonelik kısmı Meta’nın araştırma başkanı olan Pratiti Raychoudhury tarafından yönetilecek.

Meta’nın kümesini denetleyen ve gelirlerden sorumlu lider yardımcısı John Hegeman, The Verge ile yaptığı röportajda, şirketin reklam işini büyütmeye kararlı olduğunu ve insanların uygulamalarında reklamları kapatmak için ödeme yapmalarına müsaade verme planlarının olmadığını söyleyerek. “İnsanların para ödemeye istekli olacağı ve ödemekten heyecan duyacağı yeni cins eserler, özellikler ve tecrübeler oluşturmak için fırsatlar gördüğümüzü düşünüyorum” dedi.

Düşünülmekte olan fiyatlı özellikler hakkında detaylı bilgi vermedi.

Meta’nın geliri neredeyse büsbütün reklamlardan geliyor ve uygulamalarında halihazırda çeşitli fiyatlı özelliklere sahip olmasına karşın, sosyal medya devi şu ana kadar kullanıcıları fiyatlandırmayı bir öncelik haline getirmedi. Lakin bu durum değişmek üzere.