Fransız iş adamı Leclerc Müslümanlardan özür diledi

Fransa’nın en büyük zincir mağazalarından Leclerc’in sahibi Michel-Edouard Leclerc’in bir televizyon kanalında Müslümanları gaye alan telaffuzlarına yönelik reaksiyonlar sürerken, Michel-Edouard Leclerc özür diledi. Michel-Edouard Leclerc kendi açıklamalarını “saçmalamak” olarak nitelendirdi ve Müslümanlardan özür dilediğini açıkladı.

Leclerc, Fransa’daki sıvı yağ kıtlığının sebebi olarak Müslümanları göstermiş, Müslümanları Ramazan Bayramı’nda koyun kızartmak için sıvı yağ stoklarını sav etmişti.

Leclerc’in açıklamaları sonrası toplumsal medyada ünlü işadamına yönelik sert reaksiyonlar yükselirken, sahibi olduğu mağaza için de boykot davetleri yapıldı.

Fransa’nın güneyindeki Alpes bölgesinde yaşayan Bilal Soyak da iş adamına reaksiyon göstererek, Leclerc mağazasının müşteri kartını iade etti. Soyak, Topluluk Haber’e yaptığı açıklamada,  Michel-Edouard Leclerc’in Müslümanlara yönelik açıklamalarına reaksiyon olarak bu türlü bir karar aldığını tabir etti.

LECLERC ÖZÜR DİLEDİ

Öte yandan yaşanan yansılar sonrası perakadende devi Leclerc’in sahibi Michel-Edouard Leclerc, geri adım atarak Müslümanlardan özür diledi.

Leclerc, tekrar katıldığı televizyon programında daha evvel kullandığı kelamlarına açıklık getirmek istediğini söyledi. İş adamı, aslında daima yaftalanan Müslüman toplumu hakkında kimi kırıcı sözler kullandığını belirterek Müslümanlardan özür dilediğini belirtti.

Ünlü iş adamı, kelamlarını düzelttiğini belirterek, “saçma sapan şeyler söylediğinizde geri adım atmayı bilmeniz gerekir.”  ifadelerini kullandı.

Fransa’da Leclerc’in ülke genelinde 550 hipermarketi bulunuyor.