Gaziantep’te 20 Ağustos kabusu

Gaziantep’te son 10 yılın 20 Ağustos günlerinde meydana gelen olaylarda 82 kişi hayatını yitirirken, 153 kişi ise yaralandı.

İlk 20 Ağustos kâbusu 2012 yılında yaşandı. Gaziantep’in Karşıyaka Polis Merkezi önünde bomba yüklü bir aracın infilak etmesi sonucu 9 kişi hayatını yitirmişti. Karakolun karşısında park edilen bir arabanın patlatılması sonucu ortalarında infaz muhafaza memurlarının da bulunduğu 66 kişi yaralanmış, yaralılardan 9’u ömrünü yitirmişti.

57 KİŞİ HAYATINI KAYBETMİŞTİ

20 Ağustos 2016 tarihinde ise Beybahçe Mahallesi’nde yapılan bir düğüne canlı bombalı akın yapılmış ve atakta 57 kişi ömrünü yitirmiş, 66 kişi de yaralanmıştı. Besime ve Nurettin Akdoğan isimli Siirtli çiftin düğünündeki canlı bombalı taarruzun, düğünün dağılma saatinde gerçekleştirilmesi nedeniyle meyyit ve yaralı sayısının az olduğu belirtilmişti.

Olayı üstlenen ve İŞİD mensubu oldukları ileri sürülen 8 sanık, anayasal nizamı ortadan kaldırmaya teşebbüs’ cürmünden 1’er kere, ölen 57 kişi için ise ‘tasarlayarak adam öldürme’ kabahatinden 57’şer defa ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezasına çarptırılmıştı.

16 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Gaziantep, son 20 Ağustos kabusunu ise bugün yaşadı. Gaziantep’ten Şanlıurfa tarafına giden binek tipi bir araç şarampole yuvarlandı. Kazada, araçta bulunanlardan bir kişi ömrünü yitirirken, 3 kişi ise yaralandı. Kazaya müdahale etmeye gelen ambulans, itfaiye ve İHA’nın canlı yayın aracına otobüs çarptı. Feci kazada birinci belirlemelere nazaran ortalarında 3 sıhhat vazifelisi, 3 itfaiyeci, 2 gazetecinin bulunduğu 16 kişi hayatını kaybetti, 21 kişi yaralandı.

Böylelikle Gaziantep’te son 10 yılın 20 Ağustos’larında meydana gelen üzücü olaylarda 82 kişi hayatını yitirirken, 153 kişi de yaralanmış oldu.