Gişede tedarik krizi… Hollywood çıkmaza giriyor

Sinema salonlarında film izleme alışkanlığı tarihe geçecek mi?” sorusu uzun zamandır sektörün gündeminde yer alan bir konu. Dünyada sinema salonları bu kötü sona doğru gidiyor olabilir. Dünyanın en büyük film endüstrisi Hollywood, gelecek aylarda beyaz perdede yayımlayacak film bulamıyor.

Haber Global’in haberine göre, Bir tedarik eksikliği haberi de Hollywood’dan geldi. Dünyanın en büyük film endüstrisi Hollywood, bu sene sonbahar aylarında sinema salonlarına çok az sayıda film tedarik edebilecek. Başrollerini Sandra Bullock ve Brad Pitt’in paylaştığı Suikast Treni, ABD’de dün vizyona girdi. Ancak bu filmden sonra Eylül ve Kasım’da gişe rekorları kıracak filmlerin vizyona girmesi beklenmiyor. Yani, 11 Kasım’da beyaz perdeye gelmesi beklenen Marvel’in Black Panther: Yaşasın Wakanda filmine kadar gişede 50 milyon dolar seviyesini geçecek film olmayacağı öngörülüyor.

SALONLARA PANDEMİ ETKİSİ

Hollywood, hala koronavirüs öncesi döneme dönmek için uğraşıyor. 2019’un bu dönemlerinde ABD’de 63 film vizyondayken, bu yıl bu sayı 39’a indi. Yani, üç yıl öncesiyle kıyaslandığında yüzde 38’lik bir düşüş söz konusu. Ayrıca, yine pandemi dönemi ile kıyaslandığında bilet satışlarının da yüzde 30 gerilediği görülüyor. Comscore’un (SCOR) aktardığı söz konusu veriler, film eksikliğine göre bilet satışlarının hala iyi bir seviyede olduğu şeklinde yorumlanıyor.

Hollywood’da halihazırda yapım aşamasında olan ya da yayımlanan birçok film var. Fakat bu filmler doğrudan online film portallarına gidiyor ya da ekonomik durgunluğun film sektörünü de etkilemesi yönündeki beklentiden ötürü filmlerin vizyona çıkış tarihleri erteleniyor. Kısacası, Hollywood da tedarik zinciri problemlerinden muzdarip.

Boxoffice.com’un Baş Analiz Sorumlusu Shawn Robbins, sektördeki aksamaların tedarik zinciri ve prodüksiyon sıkışıklığı kaynaklı olduğunu vurguluyor. Robbins, “Unutmamalıyız ki bu prodüksiyon şirketleri strateji planlarını 6 ay ve hatta bazen 1 yıl önceden belirliyor” dedi.

Öte yandan, ABD’de bu yaz sinemada vizyona giren filmler az da olsa başarı elde etmeyi başarıyor. Robbins, endüstrinin beyaz perdede yeni içeriklerle hala izleyicilerin hislerini ve beklentilerini yakalamak için çabaladığını ifade etti.

FİLMLER NEREDE

Pandemi öncesi pik yaptığı dönemlerde neredeyse filmlerin hepsinin vizyona giriş tarihlerinin ertelenmesi Hollywood’u ciddi şekilde etkilemişti ve bugün hala o durumun dolaylı etkileri hissedilebiliyor. Ancak, sinema salonlarına giden filmlerin azalmasının bir nedeni daha var: Online yayın platformları…

Online yayın platformlarının her geçen gün medya şirketlerinin daha da odağında olması neticesinde, yapım şirketleri hem sinema salonlarına hem de bu platformlara film hazırlamak zorunda kaldılar. Mesela dünyanın en büyük yapım ve dağıtım şirketlerinden 20th Century Studios’un Prey isimli yapımı, beyaz perde yerine online yayın portalı Hulu’da gösterime girdi. 20th Century Studios ile Searchlight Pictures’ın yapımları artık Hulu’da yayına giriyor.

Robbins bu konudaki değerlendirmesinde ise, “Online yayın platformlarının sundukları içeriği genişletmek arzusunun ve üye sayısı konusundaki rekabetlerinin, yapım şirketlerini dağıtım stratejilerini çeşitlendirme arayışına yönlendirdiği bir sır değil” ifadelerini kullandı.

Sektör uzmanları, doğrudan online yayın platformlarına gönderme stratejisinin birçok film için mantıklı bir tercih olduğu kanaatinde. Robbins, “Büyük bütçeli filmlerin doğrudan online yayın platformlarına gönderilmesi başlangıçta hasılat tavanının düşük olmasına neden olabilir. Öteki türlü kazançlı gelir akışında azalma olacağı hissiyatı doğabilirdi” dedi.

Önümüzdeki dönemde çok fazla büyük yapım olmayacağı, bir tane bile filmin gösterime girmeyeceği anlamına gelmiyor. Özellikle ekimde Cadılar Bayramı sırasında beyaz perdede vizyona girecek bazı filmlerin “seyirciyi şaşırtması” bekleniyor.