HDP’li Bülbül’ün “SADAT bir terör örgütüdür” kelamı TBMM’de gerginliğe sebep oldu

Genel Konseyde, gündem dışı konuşmalar ve küme başkanvekillerinin yerlerinden kelam almasının akabinde partilerin gündeme ait tekliflerine geçildi.

Partisinin “SADAT” hakkındaki küme önerisi üzerinde kelam alan CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, SADAT’ın, birçok şirket yahut kurumun güvenlik vazifelisi istihdamına imkan tanıyan Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun’a nazaran kurulan bir şirket olduğunu anlattı.

SADAT’ın internet sitesinde yer alan sözlerin tersine, bu kanunda “uluslararası harp stratejilerinin öğretilmesine” ait bir unsur bulunmadığını söyleyen Tezcan, “İç güvenlikte özel güvenlik hizmeti vermenin, milletlerarası savunma hizmetiyle ne alakası var?” sorusunu yöneltti.

Tezcan, SADAT’ın internet sitesinde “gayri nizami harp kursu düzenlediğini” ilan ettiğini aktararak, şu kelamları sarf etti:

“Sitesinde, ‘katılanlara ruhsal harp yeteneği, sabotaj, baskın, pusu, tahrip, suikast, kurtarma ve kaçırma, tedhiş, yani terör, yeteneklerini kazandıracağım’ diyor. Sayın Erdoğan ‘Benimle ilgisi yok.’ diyor. El insaf, bu fotoğrafı herkes gördü. Bu masanın başında Sayın Cumhurbaşkanı, İstihbaratın en üst seviyesi var, MİT Lideri var, onun yanında da SADAT’ın kurucusu var. Allah koruma Sayın Erdoğan, ait olmayan kişinin masadaki yeri buysa, ait olanın masadaki yeri ne olacak? Bu danışmanındı. Buna neyi danıştın? ‘Sabotaj nasıl yapılır?’, ‘Pusu nasıl kurulur?’, ‘Bomba nasıl atılır?’, ‘Terör nasıl işlenir?’ diye mi danıştın, neyi danıştın devletin en doruğunda.”

YETERLİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, kuruluş emeline bakıldığında SADAT’ın, Türkiye’nin egemenliğine açıkça kast ettiğini savundu. Şirketin bu maksadının kamu kaynaklarıyla desteklendiğini ileri süren Ataş, Türkiye Cumhuriyeti’ndeki anayasal sistemi ortadan kaldırmaya yönelik teşebbüslerin kabahat olduğunu ve bu cürmü işleyenlere karşı gerekenin derhal yapılması gerektiğini söyledi.

AK Parti’nin, SADAT’ı temiz bir kuruluş üzere göstermeye çalıştığını söyleyen Ataş, “Türkiye’de hiçbir kuruluş, dernek ismi altında, gayri nizami harp, suikast ve sabotaj üzere bahislerde kişi ve kümeleri eğitemez. SADAT, kamu kaynaklarını ve iktidarın gücünü kullanarak kanun dışı yapılanmaktadır. Bu yapılanmaya dur denilmeli, Türkiye asla paramiliter kuruluşlara, kurumlara teslim edilmemelidir.” sözlerini kullandı.

HDP’Lİ BÜLBÜL: SADAT BİR TERÖR ÖRGÜTÜDÜT

HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül, kürsüden gösterdiği kitapların, SADAT hakkında bilgiler içerdiğini belirterek, “SADAT, bir paramiliter bir yaklaşımdır, bir terör örgütüdür. Terör örgütü ile ortanıza aralık koymanın vaktidir.” dedi.

AK PARTİLİ İSMAİL KAYA: PKK BİR TERÖR ÖRGÜTÜDÜR

AK Parti Osmaniye Milletvekili İsmail Kaya, HDP’li Bülbül’ün kelamlarına, “PKK bir terör örgütüdür ve bu terör örgütü ile ortasına kimin uzaklık koyması gerektiğini aziz milletimiz çok düzgün biliyor.” karşılığını verdi.

Ulusal teknoloji, güçlü ve bağımsız savunma endüstrinin ülkeler için büyük değer taşıdığına işaret eden Kaya, savunma sanayi alanındaki atakların değerinin bu süreçte bir defa daha net halde görüldüğünü vurguladı. Kaya, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte Savunma Sanayi Başkanlığımız birçok firmayla çalışmaktadır, SADAT da bu firmalardan bir adedidir. Bu firmaya özel bir mana yüklemek, çok da yanlışsız değildir.” dedi.

Kaya, AK Parti hükümetlerinin savunma endüstrinin daha güçlü hale getirilmesi için var gücüyle çalıştığını lisana getirerek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde savunma endüstrinde yerli ve ulusal proje sayısının 20 yılda 62’den 750’ye ulaştığını, yerlilik oranının ise yüzde 20’lerden yüzde 80’lere dayandığını kaydetti.

Ulusal teknolojiye verilen önceliğin, Türkiye’nin bölgesindeki caydırıcılığını artırdığına dikkati çeken Kaya, “Karabağ Zaferi’nde büyük rol oynayan Bayraktar SİHA’ları için ‘Erdoğan’ın katil dronu’ manşeti atan Avrupa basını, birebir SİHA’ların Ukrayna’da kullanılması hakkında ‘Umudun silahı’ başlığını attı. Bu gelişmeler, dünya arenasında Türkiye’nin savunma sanayi alanında ve diplomaside tahlilin merkezi pozisyonunda olduğunu gösteriyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Görüşmelerin akabinde yapılan oylamada CHP’nin önerisi kabul edilmedi.

ÂLÂ Parti’nin “gençlerin sorunları”, HDP’nin “asgari ücret” konusundaki önergelerinin ön görüşmelerinin bugün yapılması teklifleri de kabul edilmedi.

Genel Heyette, Bankacılık Kanunu ile Birtakım Kanunlarda ve 655 Sayılı Kanun Kararında Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmelerine geçildi.

KAYNAK: AA