HDP’li Semra Güzel’in tutuklanmasına ait hakimlik kararına ulaşıldı

Hakkında arama kararı bulunan ve gözaltına alınan HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Hoş, emniyetteki süreçlerinin akabinde sevk edildiği İstanbul Adliyesinde, Ses ve İmaj Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla bağlandığı Ankara 3. Sulh Ceza Hakimliğince tutuklandı.

“Silahlı terör örgütüne üye olmak”tan tutuklanan Hoş, hakimlik tabirinde suçlamaları kabul etmediğini söyledi. Sözünde, yargılama sürecini büsbütün siyasi bir süreç olarak değerlendirdiğini belirten Hoş, “Bir kısım fotoğrafların da içinde bulunduğu bâtın şahit beyanlarıyla içi doldurulmaya çalışılmış bir soruşturma yürütülmüştür. Bu fotoğraflara ait bir tek ben yargılanmıyorum. Başka yargılananlar tutuksuz yargılanmaktadırlar. Bugün benim üzerimden yargılanan HDP’dir. Bir seçim propagandası olarak değerlendiriyorum” dedi.

Beraatla sonuçlanan emsal kararlar olduğunu savunan Hoş, sözünde özgür bırakılmayı istediğini kaydetti.

Hakimlik kararında, “şüpheli Hoş aleyhine beyanlar, HTS kayıtları, baz bilgileri, terör örgütü mensuplarıyla birlikte kelamda askeri eğitim alanında çekilmiş fotoğrafların bulunması ve tüm evrak kapsamında şüphelinin hatası işlediğine dair kuvvetli kabahat kuşkusunun bulunduğu ve kanıtların şimdi tam olarak toplanmadığı” belirtildi.

Kararda, ”şüphelinin tüm aramalara karşın bulunamaması üzerine hakkında yakalama kararı çıkarılmış ve bu karara istinaden sözünün alınmış olmasıyla, hareketin sabit görülmesi halinde alması olası ceza ölçüsü da dikkate alındığında kaçma kuşkusu bulunduğu anlaşıldığından tutuklamanın ölçülü olduğu” kaydedildi.