İspanyol ressam Pablo Picasso, 50. vefat yıl dönümünde ülkesinde merasimle anıldı

Picasso’nun İspanya İç Savaşı’nı bahis alan “Guernica” tablosunun bulunduğu Madrid’deki Reina Sofia Müzesi’nde düzenlenen merasime Kral 6. Felipe, Başbakan Pedro Sanchez, kimi bakanlar ve Fransa Kültür Bakanı Rima Abdul Malak katıldı.

Basına verilen bilgilerde, “Picasso yılı” vesilesiyle 2023’te Avrupa ve ABD’deki 38 değerli sanat merkezinde 42 stant açılacağı ve çok sayıda aktiflik düzenleneceği duyuruldu.

İspanya Kültür Bakanı Miquel İceta, “Picasso, 20. yüzyılı; tüm zulmü, şiddeti, tutkusu, aşırılıkları ve çelişkileriyle tanımlayan bir sanatçıdır. Onun sanatsal mirasını ve yapıtlarının geçerliliğini haklı çıkarmak için Picasso yılını organize ettik” dedi.

İceta, etkinlikler için İspanyol devletinin 3 milyon avro ayırdığını, ayrıyeten sigorta maliyetlerinin ödeneceğini söyledi.

İspanya’dan sonra en fazla aktifliğe mesken sahipliği yapacak Fransa’nın Kültür Bakanı Malak ise, “Biz, Picasso’nun daha güzel anlaşılmasına ve tüm taraflarıyla ele alınmasına yeni bir fırsat yaratmak istiyoruz. Picasso’nun tüm çalışmaları onun bayanlarla olan bağlantılarıyla sınırlandırılmamalı. Çalışmalarında siyasi, demokratik, bağlılık ve Franco rejimine karşı gayret seviyelerinde çok kıymetli istikametler de oldu” biçiminde konuştu.

“Picasso yılı” hasebiyle sanatkarın yapıtlarına ilişkin birinci stant, 23 Eylül’de Madrid’deki Mapfre Vakfı’nda açılacak.

İspanya’nın Malaga kentinde 25 Ekim 1881’de doğan Pablo Picasso, 8 Nisan 1973’te Fransa’nın Mougins kasabasındaki konutunda öldü.

İspanya ve Fransa’da komünist partilerin üyesi olan, Kübizm sanatının kurucuları ortasında bulunan Picasso, “Avignonlu kızlar”, “Guernica”, “Ağlayan kadın”, “Rüya”, “Yaşlı gitarist”, “Pierette’nin düğünü”, “Çapraz kollar ile kadın”, “Çıplak, Yeşil Yapraklar ve Büst” başta olmak üzere bıraktığı sayısız yapıtla 20. yüzyılın en kıymetli sanatkarlarından biri olarak tarihe geçti.