İşte Eylül’de Portföyünüze Ekleyebileceğiniz 5 Altcoin!

Sıfır bilgi toplamaları olarak da bilinen Zk-rollups, Blockchain’lerin işlemleri daha hızlı doğrulamasını sağlar. Aynı zamanda gas maliyetlerinin minimumda tutulmasını garanti eden bir layer-2 ölçeklendirme çözümüdür. Blockchain’in ayrı bir 2. katmanını kullandığı için daha hızlı işlemlere olanak tanır. Bir sonraki Ethereum Merge’ünün  çözmeye çalıştığı sorunlardan biri, daha hızlı ve daha uygun fiyatlı işlemlere duyulan ihtiyaçtır. Bu nedenle ZK-rollup’larına odaklanmış çeşitli altcoin projeleri, dikkat çekmeye başlıyor. Uzman Mark Arguinbaev, Eylül ayında yatırımcıların inceleyebileceği 5 ZK-rollup tokenını açıkladı. İşte detaylar…

Analistin listesindeki ilk altcoin: Cartesi

İlk Blockchain işletim sistemi olan Cartesi, ağın gizliliğini ve güvenliğini korurken geliştiricilerin Linux ve ortak programlama dillerini kullanarak merkezi olmayan mantık oluşturmalarını sağlar. Cartesi, ilk Blockchain işletim sistemine sahiptir. Web sitesine göre Cartesi, Blockchain için hesaplama ölçeklenebilirliğinde 10.000 kattan fazla artış sağlıyor. Layer-1’de imkansız olan merkezi olmayan uygulamalar, Blockchain OS sayesinde artık mümkün.

Cartesi, geleneksel uygulamalara, temel Blockchain’in sağladığı aynı düzeyde güvenlik güvencesi sağlar. Ethereum, BNB Chain, Avalanche, Polygon vb. dahil tüm EVM zincirlerini destekler. Blockchain OS, kullanıcıların verilerini gizlediği oyunlardan hassas veriler kullanan iş uygulamalarına kadar uygulamalarınızdaki gizliliği korur.

İkinci altcoin: Nervos Network

Nervos, raporlara göre, 2. katman ölçeklenebilirliklerini ve akıllı sözleşmeleri mümkün kılar. Herhangi bir kripto varlığın Bitcoin’in güvenliği, değişmezliği ve izinsizliği ile tutulmasına izin verir. Web sitesinde açıklandığı gibi, Nervos Network, açık kaynaklı, halka açık bir Blockchain ekosistemi ve evrensel internet benzeri bir genel ağ için temel oluşturan protokoller topluluğudur. Erken internet uygulamaları ayrı ağlar üzerinde çalışıyordu. Benzersiz erişim ve iletişim yöntemleri gerektiriyordu. Bugünün merkezi olmayan dünyasında, birlikte çalışabilirliğin zayıf olduğu çeşitli ekosistemlere bu ayrımı bir kez daha görüyoruz.

The Nervos Network, geliştiricinin Evrensel Uygulamalar oluşturmasını sağlayan birleştirilmiş çözümler koleksiyonu sağlayarak bu sorunu giderir. Nervos Network, benzersiz kullanıcı erişimi ve kabulü sunar. Blockchain uygulamalarını her yerde hazır hale getirir. Merkezi olmayan ve çevre dostu olan Nervos, sizin için Blockchain teknolojisini geliştirme görevindedir.

MetisDAO (METIS), kolay bir şekilde uygulama oluşturmayı sağlıyor

Metis, tam Blockchain amatörlerinin birkaç dakika içinde geçmesi için platformunda DApp’ler ve DAC’ler oluşturmayı basit hale getirmek istiyor. Metis, Blockchain’indeki herhangi bir merkezi olmayan uygulamayı, işletmeyi veya topluluğu başlatmayı, çalıştırmayı ve genişletmeyi basit ve ölçeklenebilir hale getiren merkezi olmayan bir ekonomi platformudur. Web sitesindeki bilgilere göre, platform ayrıca insanların Web 3.0’ın açık, adil ve merkezi olmayan ticareti için Blockchain’in benimsemesini hızlandırıyor.

Ayrıca Blockchain’i etkinleştirecek ve insanların kişisel ve profesyonel yaşamlarını güçlendirecek kullanıcı dostu bir teknik ve organizasyonel platform geliştirir. Metis, herhangi bir kullanıcı kodunu taşımaya veya değiştirmeye gerek kalmadan mevcut herhangi bir web sitesine/uygulamaya/işletmeye/platforma entegre edilebilir. Katman 2 çözümü olarak Metis, Ethereum EVM ve Ethereum Katman 1 ile de uyumludur.

Immutable X de listede

Immutable X’in bir avantajı, zk-toplamalarını kullanan ve NFT’lere konsantre olan ilk layer-2 sistemlerden biri olmasıdır. Web sitesine göre, Immutable X, yeni nesil web3 oyunlarına güç veren Ethereum’da lider katman 2 ölçekleme çözümüdür. Immutable X, listelediğiniz her varlığı çeşitli pazarlara otomatik olarak dağıtır. Immutable X, para basarken, aktarırken veya ticaret yaparken hiçbir gas maliyeti olmadan saniyede 9.000’e kadar işlemi destekler.

Pazar lideri bir NFT para basma ve ticaret platformu olan Immutable X ve bir NFT oyun oluşturma şirketi olan Immutable Studios aracılığıyla Immutable, NFT endüstrisini genişletiyor. Ethereum sınıfı güvenlik, gas ücreti olmaması ve bu platformun sağladığı kullanıcı dostu API’ler sayesinde aşağıdaki NFT ürününüzü kolayca ve hızlı bir şekilde geliştirebilirsiniz. Immutable X Marketplace, en yeni ve en büyüleyici NFT projelerini görebileceğiniz yerdir.

Son altcoin: Loopring

Loopring’in arkasındaki temel fikir, farklı faydalarını kullanacak ve verimsizlikleri ortadan kaldıracak bir protokol üretmek için merkezi ve merkezi olmayan borsalardaki bileşenleri birleştirmektir. Loopring bir zkRollup katmanıdır. Web sitesine göre, Ethereum’da yüksek verimli, düşük maliyetli ticaret ve ödemeye izin veriyor. Loopring ekosisteminde hiç kimse başkalarına inanmak zorunda değildir. zkRollup, müşterilerin fonları üzerinde her zaman kontrol sahibi olmalarını sağlar. Ethereum seviyesinde güvenlik garantileri sunar.

Loopring, on binlerce talebi off-chain bir şekilde toplu işler. ZKP’ler aracılığıyla doğru bir şekilde yürütülmesi ile, yüksek düzeyde ölçeklenebilir merkezi olmayan alışverişler ve ödemeler sağlar. Loopring’in ticaret ve transfer anlaşması gibi operasyonlarının çoğu, Ethereum Blockchain’inin dışında gerçekleştirilir. Sonuç olarak, gas tüketimi ve toplam işlem maliyetleri düşer.