İsveç’ten dikkat çeken PKK açıklaması

Daha evvel PKK/YPG’li teröristleri ofisinde ve İsveç Meclisi’nde ağırladığı fotoğrafları ortaya çıkan İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, Türkiye’nin, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelik müracaatına itirazlarıyla ilgili olarak Twitter hesabından bir açıklama yaptı.

Linde, “İsveçli siyasetçilerin demokratik meclislerde terör örgütü PKK’yı temsil ettiği bilgisi yanlışsız değil. Bunlar desteği olmayan tezler. Şiddetin, terörün ve aşırılığın demokratik toplumumuzda yeri yoktur” sözlerini kullandı.

“TÜRKİYE’DEKİ GÖRÜŞMELERDE HUDUTLU İLERLEME KAYDEDİLDİ”

Öte yandan İngiliz haber ajansı Reuters’a konuşan Türk yetkili, İsveç ve Finlandiya heyetleriyle geçtiğimiz gün Türkiye’de yapılan görüşmelerde hudutlu bir ilerleme kaydedildiğini söyledi:

“Türkiye, İsveç ve Finlandiya ortasında düzenlenen toplantıda Türkiye’nin kaygıları konusunda çok az ilerleme kaydedildi. Kolay bir süreç değil. Sıkıntı olacak somut adımlar atmaları gerekiyor. Müzakereler sürecek. Lakin yeni bir görüşme tarihi yakın gözükmüyor.”

ÇAVUŞOĞLU: UMARIM İSTEKLERİMİZİ YERİNE GETİRİRLER

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bugün yaptığı açıklamda bir kere daha bu ülkelerin teröre verdiği takviyeye değinerek; “Bizim talebimiz pek yasal, açık ve net. Bu ülkeler teröre takviye veriyor, ayrıyeten bize yönelik savunma kısıtlamalarını kaldırmaları gerekiyor. Umarım Finlandiya ve İsveç bizi çok âlâ anlamıştır. Biz her vakit diyalogtan yanayız, umarız bu beklentiler somut bir halde yerine gelir” dedi.

KAYNAK: HABER7

harmancık escort