İyi Partili Hatay Milletvekili, Özhaseki’ye tebrik mektubu yazdı, “Kentteki haşere istilasına karşı birlikte mücadele edelim” dedi

T24 Ankara

Kahramanmaraş merkezli depremlerden en çok etkilenen illerin başında gelen Hatay’da havaların ısınmasıyla birlikte sinek ve böcek istilası giderek artarken İyi Parti Hatay Milletvekili Şefik Çirkin, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’ye, “Birlikte mücadele edelim” çağrısında bulundu.

İyi Partili Çirkin, seçimin ardından kurulan kabinede Çevre ve Şehircilik Bakanı olarak görev alan Mehmet Özhaseki’ye mektup yazarak tebrik etti. Çirkin, mektubunda Hatay’da yaşanan sorunlarla ilgili de detaylı bilgilere yer verirken, sorunların çözümü için “yerel yönetimlerle koordinasyon halinde mücadele edelim çağrısında bulundu. Çirkin, mektubunda şu ifadelere yer verdi:

“Haşere üreme alanı 120 binden 1 milyona çıktı”

“Bildiğiniz üzere seçim bölgem olan Hatay ilimiz 6 Şubat 2023 depreminde büyük yara alan illerin başında gelmektedir. Hatay ilimizin deprem felaketi nedeniyle devam eden sorunlarına her gün yeni sorunlar eklenmektedir; Hatay sinek, böcek istilasına uğramış bulunmaktadır. Hatay’da geçtiğimiz yıllarda tespit edilen haşere üreme alanı 120 bin iken, bölgede yerleşim alanlarında oluşan yıkım ve havaların ısınmasıyla birlikte bu sayı 1 milyonun üzerine çıkmıştır. Acil müdahale edilmemesi halinde bu sorunun sağlık problemlerini de beraberinde getireceği malumunuzdur.

“Hatay Belediyesi, valiliğe ve 15 ilçe belediyesine yazı gönderdi”

İçişleri Bakanlığı’nın 22.05.2017 tarihli yazısı ve 5216 sayılı Kanun gereğince büyükşehir belediyesi bulunan illerde, haşere ve vektör ile mücadeleyi tek elden yürütmek, mücadele için ayrılan kaynakların etkin ve verimli kullanılmasını sağlamak amacıyla ilaçlama hizmetlerinde temel görev sorumlukların büyükşehir belediyesindedir. Ancak ihtiyaç duyması halinde ilçe belediyelerinin de bu hizmeti büyükşehir belediyesi ile koordineli bir şekilde yapılabileceği hükme bağlanmıştır. Hatay Büyükşehir Belediyesi, depremlerin ardından afet bölgesinde haşere ve vektörle mücadele çalışmalarının birlikte yürütülmesine ilişkin Hatay Valiliği’ne ve 15 ilçe belediyesine yazı göndermiş olsa da, malumunuz üzere 6 Şubat 2023 tarihli deprem felaketi sonrası yaşanan ve devam eden sorunların sadece yerel kaynaklarla çözümü imkansızdır.

“Koordinasyon için imkan sağlayalım”

20 yıla yakın yürüttüğünüz Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve ikinci defa görev aldığınız Bakanlık tecrübeniz doğrultusunda sizden talebimiz, başta memleketim Hatay olmak üzere depremden zarar gören diğer illerimizde de yaşanan “sinek ve haşere” sorunun çözümü konusunda Bakanlığınızın bağlı ve ilgili birimleri ile yerel idarenin koordinasyon halinde çalışması için imkan sağlanmasıdır. Gün, kurumların sorunu birbirinin üstüne atma günü değildir; gün, bahane üretme günü de değildir. Hatay’ın çözüm bekleyen sorunları, sadece büyükşehir belediyesinin sorunu olmaktan çıkmıştır. Dayanma gücü kalmayan, barınma sorunu nedeniyle perişan olan vatandaşımıza yardım konusunda Bakanlığınızın konuya müdahil olması aciliyet ve önem arz etmektedir. Bu vesileyle öncelikle yeni görevinizden dolayı tebrik eder, Bakanlığınız döneminde yürüteceğiniz faaliyetlerin Milletimize hayırlar getirmesini temenni ederim.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir