Köpek satış ilanıyla dolandırıcılık şebekesine ikinci operasyon: 21 gözaltı

Adana Vilayet Emniyet Müdürlüğü Siber Cürümlerle Uğraş Şube Müdürlüğü grupları, internet siteleri üzerinden köpek satışı yaptığına dair oluşturduğu ilanlarla 35 vilayette 150’ye yakın kişiyi yaklaşık 1 milyon lira dolandıran Cabbar Onur Akbay ve birlikte çalıştığı belirlenen şebekeyi 6 aylık teknik ve fiziki takibin akabinde deşifre etti. Şüphelilerin yakalanması için çalışma başlatan takımlar, belirlenen adreslere 14 Nisan sabahı eş vakitli operasyon düzenledi.

Operasyonda misal hatalardan mutlaklaşmış 38 yıl mahpus cezasıyla aranan Akbay, Kozan ilçesindeki saklandığı konutta sevgilisi Sıla Y. (25) ile yakalandı. Şebeke üyesi başka 15 kuşkulu de adreslerinde gözaltına alındı. Adliyeye sevk edilen şüphelilerden ortalarında Cabbar Onur Akbay’ın da bulunduğu 8 kişi tutuklandı. Sıla Y. ile 6 kuşkulu isimli denetim, 3 kişi de savcılık talimatıyla hür bırakıldı.

DOLANDIRICILIĞA DEVAM ETMİŞLER

İnternet üzerinde sanal devriyesini sürdüren siber polisi, şebeke üyelerinin, önderlerinin tutuklanmasına karşın dolandırıcılık faaliyetine devam ettiklerini belirledi. Takibi sürdüren takımlar, bu süreç içerisinde çok sayıda kişinin yaklaşık 500 bin lira daha dolandırıldığını saptadı. Bu tespitlerin akabinde savcılığın şüpheliler hakkında yakalama kararı çıkartmasıyla takımlar, operasyon için harekete geçti. Polis, sabah saatlerinde belirlenen adreslere eş vakitli baskın yaptı. Operasyonda 21 kuşkulu daha gözaltına alındı. Şüphelilerin adreslerindeki aramalarda çok sayıda dijital gereç ele geçirildi.

İsimli Tıp Birimi’nde sıhhat denetiminden geçirilen şüpheliler, sorgulanmak üzere emniyete götürüldü.