Kremlin’den ‘Finlandiya’ya gaz akışı yarın kesilecek’ savına cevap

Finlandiya’nın devlet güç şirketi Gasum’un “Rusya yarın doğal gaz arzını durduracak” açıklamasına Kremlin’den cevap geldi.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, basın toplantısında gazetecilerin hususa ait sorularına “Gazprom ile mukavelesi bulunan tüm şirketler konusunda bilgi sahibi değiliz, bu nedenle bu mevzunun ayrıntılarını Gazprom’a sormalısınız. Kimsenin kimseye bir şeyi bedavaya tedarik etmeyeceği açık” dedi.

‘BALTIK BORU ÇİZGİSİNDEN TEDARİK SÜRECEK’

Finlandiyalı şirket Gasum, Rus güç şirketi Gazprom’un “Gasum’un gaz tedarik mukavelesi kapsamında Finlandiya’ya doğalgaz arzının 21 Mayıs 2022 Cumartesi günü saat (TSİ) 07.00’de kesileceğini bildirdiği” açıklaması yapmıştı. Açıklamada, Gasum’un Baltık doğalgaz boru çizgisi (Balticconnector) aracılığıyla müşterilerine öteki kaynaklardan doğalgaz tedarik edeceği, şirketin gaz dolum istasyonlarının olağan biçimde çalışmayı sürdüreceği belirtilmişti.

Finlandiya’nın Rusya’yla 2031 yılına kadar gaz tedarik kontratı bulunuyor. Rusya’nın Finlandiya’ya gaz akışını kesmeye hazırlanmasına münasebet olarak rubleyle ödeme alamaması gösteriliyor. Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in mart ayında imzaladığı kararnameyle “dost olmayan ülkeler” gaz tedariki için rubleyle ödeme yapmak zorunda. Rusya, kelam konusu karar kapsamında Bulgaristan ve Polonya’ya doğal gaz sevkiyatını durdurmuştu. (DIŞ HABERLER)