Liste İlginç: Mayıs’ın Yıldızı Olan 10 Altcoin Açıklandı!

Mayıs 2022, kazançlar açısından o kadar iyi olmasa da, bazı kripto para birimleri daha büyük düşüş dalgalanmaları arasında öne çıktı. Biz de Mayıs 2022’de piyasanın genelinden ayrışarak, yıldızlı performans sergileyen bazı altcoin projelerini okuyucularımız için hazırladık.

Kripto piyasasının düşüşünde bazı altcoin’ler ön plana çıktı

Kriptokoin.com haberlerinden de takip ettiğiniz üzere 2022 yılı, küresel kripto para piyasası için çok verimli geçmedi. Fed faiz artışları, hisse senetleri ve borsa ile güçlü korelasyon ve Terra ekosisteminin dramatik çöküşü hakkında düzenli raporlar, Bitcoin ve altcoin projelerinin karşılaştığı muazzam satış baskısına katkıda bulundu.

1 Mayıs’tan 31 Mayıs’a kadar, küresel kripto para piyasası, ay boyunca yaklaşık 543 milyar dolar kaybederek neredeyse %30 düştü. Daha büyük düşüş dalgasının ortasında, Mayıs ayı boyunca yüksek kazançlar nedeniyle bazı altcoin projeleri öne çıktı. Bununla birlikte, BTC’nin dış piyasa faktörleri nedeniyle ara sıra gördüğü kazançların, altcoin’lerin kısa vadeli rallisinden öncelikle sorumlu olması dikkat çekiciydi

Birçok neden piyasayı yıl boyunca orta derecede düşüşte tutarken, Bitcoin’in 25.800 dolara düşmesi altcoin’ler için daha büyük bir olumsuzluğu tetikledi. BTC’nin fiyatı Temmuz 2021’den sonra ilk kez 25.000 dolara ulaştığında, altcoin projelerinin çoğu büyük kayıplar gördü.

Bununla birlikte kripto analisti Varuni Trivedi, bazı altcoin’lerin düşük BTC korelasyonlarından yararlandığını ve piyasa düşüşleri sırasında bile yükseliş fırsatını yakalamayı başardığını belirtiyor. Varuni Trivedi’nin bu altcoin’lere ilişkin analizlerini sizler için hazırladık.

İşte geçen ay performansı öne çıkan on altcoin

Binance Coin (BNB)

Küresel kripto borsası Binance’in hizmet tokeni Binance Coin (BNB), daha büyük piyasanın dramatik düşüşüne rağmen Mayıs ayı boyunca nispeten daha iyi bir yörüngede seyretti.

Daha kısa bir zaman dilimi grafiğinde (4 saatlik), BNB 14 Mayıs’tan sonra iyi bir toparlanma kaydetti. Altcoin, Mayıs ayının çoğu için daha yüksek seviyelere çıkmayı bile başardı.

Özellikle, BNB aya 392 dolardan başladı ve Mayıs ortasındaki %45 gerilemeye rağmen, altcoin 300 doların üzerine çıkmayı başardı. Basın zamanında, BNB günlük %6,40 ve haftalık %7,49 kazanç kaydederek 301,82 dolardan işlem görüyordu.

Ripple (XRP)

Ripple ve SEC fiyaskosu, geçen yıl XRP’yi ilgi odağı haline getirdi. Düşen piyasa momentumuna rağmen, XRP’nin temelleri, fiyatın ileriye dönük bir toparlanma görebileceğini vurguladı.

Diğer altcoin’lerden farklı olarak, havale tokeni son zamanlardaki en düşük seviyelerden kurtulmak için fırsat kolluyor. XRP’nin fiyatı 1 Mayıs’ta 0,61 dolardı, ancak kripto para, daha geniş piyasa gibi Mayıs ortasına doğru fiyatta büyük bir düşüş gördü. Bununla birlikte, altcoin’in düşüş hızı piyasadaki diğer tokenler kadar büyük değildi.

Tron (TRX)

Tron’un geçen ayki fiyat yörüngesi bir mucizeden başka bir şey değildi. BTC, ETH ve diğerleri gibi en iyi kripto varlıkları, yüksek satış baskısının ortasında fiyat düşüşleri kaydederken, TRX kendi yükseliş yörüngesini çizdi.

Altcoin fiyatı 1 Mayıs’ta 0,062 dolardan açıldı ve ay sonunda 0,085 dolara yükseldi. Messari’den gelen veriler, TRX’in USD’ye karşı aylık ROI’sinin +%25,89 olduğunu, aynı dönemde ETH ve BTC’ye karşı ROI’sinin +%94,54 ve +%60,66 olduğunu gösteriyor. Bununla birlikte, kripto para mevcut durumda tüm zamanların en yüksek seviyesinden %70,66 oranında düştüğü için TRX’in uzun vadede yükselmek için hala çok fazla alanı var.

Bitcoin Nakit (BCH)

Piyasanın geri kalanı gibi, Bitcoin Cash de Bitcoin fiyatı düştüğünde BTC’nin liderliğini takip etti. Bununla birlikte, altcoin fiyatı ara sıra ivme kazandı ve makul piyasa kazançları elde etti.

BCH’nin fiyatı Mayıs ortasında %35’in üzerinde düştü ancak kısa süre sonra düşük fiyat seviyelerinden neredeyse %15 yükselerek fiyat düşüşünden kurtuldu. Yazma sırasında, BCH günlük %2,41 ve haftalık %0,82 zarar kaydederek 191,37 dolar seviyesinde işlem görüyordu.

Stellar (XLM)

XRP’nin rakibi XLM, geçen ay boyunca XRP’den daha iyi bir sürüş yaşadı. En azından fiyat açısından, XLM’nin yörüngesi Mayıs ayında epeyce önemli sıçramalar gördü.

Messari’den alınan veriler, XLM’nin USD karşısında aylık ROI’sinin %20.02 düştüğünü gösteriyor. Ancak altcoin’in ETH ve BTC’ye karşı ROI’si +%23,59 ve +%2,06 seviyesinde bulunuyor.

Monero (XMR)

Monero gibi gizlilik token’leri fiyat açısından bir patlama yaşadı. XMR, piyasa düştüğünde genellikle uygun fiyat pompaları görür ve geçen ay da bundan farklı değildi. Basın zamanında, XMR %1,45 günlük kazanç ve %3,29 haftalık kayıp kaydederek 195,63 dolardan işlem görüyordu.

Messari’den gelen veriler, XMR’nin USD karşısında aylık yatırım getirisinin %-2,13 olduğunu gösteriyor. Bununla birlikte, altcoin’in ETH ve BTC’ye karşı yatırım getirisi sırasıyla +%53.97 ve +%25.08 ve XMR’nin USD karşısında 3 aylık ROI’si +%13,49 seviyesinde bulunuyor

Ethereum Clasic (ETC)

ETC’nin fiyatı 1 Mayıs’ta 29 dolardan açıldı, ancak BTC’nin ara sıra kazançları nedeniyle geçen ay boyunca iyi fiyat pompaları gördü. Yazma sırasında, altcoin günlük %3,34 ve haftalık %6,09 kayıp kaydederek 22,56 dolardan işlem görüyordu.

Ethereum çatalının ETH ve BTC’ye karşı aylık ROI’si sırasıyla +%15,65 ve +4,36% seviyesinde. Altcoin geçen yıl Ekim ayında gördüğü tüm zamanların en yüksek seviyesinden hala %88,26 oranında aşağıda olsa da, fiyatı Mayıs ayında nispeten daha iyi bir yörünge sürdürdü.

Decentraland (MANA)

MANA, BTC’nin fiyat düşüşü nedeniyle günlük %5,25 ve haftalık %3,39 kayıpla 1,01 dolardan işlem görüyordu. Mayıs ayı boyunca MANA, ara sıra fiyat artışlarının yerini kazançlara bıraktığını gördü.

STEPN (GMT)

GMT, Mayıs ayı boyunca iyi bir piyasa varlığına ve sosyal ilgiye sahipti, ancak düzenleyici sorunlar nedeniyle, kripto paranın yörüngesi bir kez daha donuklaştı. Token, 30 Mayıs’ta gün içi trade sırasında fiyatta neredeyse %10’luk bir artış kaydetti; ancak GMT tokeni, bu kazanımları basın zamanında dökmüş gibi görünüyor.

Maker (MKR)

MKR’nin fiyatı 1 Mayıs’ta 1.563 dolardı, ancak piyasa gibi DeFi tokeni de Mayıs ortasına doğru fiyatta önemli bir düşüş gördü. Bununla birlikte, MKR’nin fiyatı 11 Mayıs’ta 2.300 dolara kadar yükseldi ve piyasanın satış baskısına teslim olduktan sonra bir hafta boyunca yükseliş trendini sürdürdü.