‘Pazaryeri boncuğu’ fasulyesi üreticileri verimli bir dönem bekliyor

Eskişehir’deki Geçit Jenerasyonu Ziraî Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünce yapılan araştırmaların akabinde 2014 yılında tescil edilen boncuk fasulye, ilçede 500’den fazla aile tarafından 1900 dönüm alanda üretiliyor.

Kılçıksız olması ve dış yüzeyinin parlaklığından ötürü tüketicilerden istek gören “Pazaryeri boncuğu”, İstanbul, Ankara, Eskişehir, Bursa ve Sakarya üzere vilayetlere gönderiliyor.

Bu yıl dönüm başına bir ton randıman beklenen fasulye, üreticilerin yüzünü güldürüyor.

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Serdar Sert, AA muhabirine, ilçenin rakımının yüksek olması hasebiyle fasulyenin farklı bir lezzetinin olduğunu söyledi.

Alternatif eser olarak Pazaryeri üreticisinin kurtarıcısı pozisyonundaki fasulyede hasadın başladığını lisana getiren Sert, şöyle konuştu:

“Parlak yüzeyli ve kılçıksız olan, tescilli eserimizi üreticilerimiz hasat ediyor. Yaklaşık 1900 dönümde ekili olan boncuk fasulyesinde, dönüme bir ton randıman bekliyoruz. Hasadımız çok güzel gözüküyor. Çok pahalı olan eserimizin alımı 20 lira düzeyinde başladı. Fiyatların düşmeden bu seyirde gitmesini umuyoruz. Eserler pek hoş gözüküyor. İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak her sıkıntıda üreticilerin yanındayız. Çiftçilerimiz bizlere ulaşıp yardım alabilirler, herkese bereketli hasat diliyorum.” 

Üretici Hacer Erdemir ise yetiştirdikleri fasulyede hasada başladıklarını belirterek “İnşallah bereketli olur. Kilosu 20 lira ile alım yapılıyor.” dedi.

Üretici Süleyman Tosun da 8 dönüm alanda fasulye üretimi yaptığını lisana getirerek, personellerle birlikte fasulyeyi topladıklarını belirtti. 

Emeklerinin karşılığını alabilme temennisinde bulunan Tosun, “Bu halde giderse yüzümüz bir nebze de olsa güler. Allah rahmet versin, yeni hasat dönemimiz tüm çiftçilere bereketli olsun.” diye konuştu.

 

 

KAYNAK: AA