Pendik’te gebe bayanın bulunduğu araca saldıran baklavacı kardeşlere 24,5 yıl mahpus istemi

İstanbul’un Pendik ilçesinde, gebe bayanın bulunduğu araca saldıran baklavacı kardeşler için 24 yıl 6 aya kadar mahpus cezası istendi.

Anadolu 59. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuksuz sanıklar Hüseyin Sel ile Hasan Sel katıldı. Duruşmada taraf avukatları da hazır bulundu.

Sanık Hüseyin Sel, müştekilerin kendi aracına arttan çarptığını ve kimsenin arabasının önünü kesmediği tez etti.

Sanık Hüseyin Sel, “Her insan üzere ben de otomobilime kast ya da taksirle dahi olsa geriden çarpıldığında inip, çarpan şahısla konuşmak istedim. Müştekilere yönelik rastgele bir haksız aksiyonum bulunmamaktadır. Ağabeyime yönelik ise engelleyici ve önleyici davranışlarda bulundum. Sözlerimle, abimin davranışlarını önlemeye çalıştım. Abimi uyararak davranışlarını engellemeye çalıştığım ortada olmasına karşın ‘hürriyeti tehdit’ ile nasıl suçlandığımı dahi anlamamaktayım” diye konuştu.

Diğer sanık Hasan Sel ise evvelki savunmalarını tekrar ettiğini kaydettiğini belirtti.

24 YIL 6 AYA KADAR MAHPUS CEZASI İSTENDİ

Esas hakkındaki mütalaasını açıklayan savcı, arabası Hüseyin Sel’in kullandığını ve müştekilerin arabası atılım yaptığını hatırlattı.

Savcı, her iki sanığın da “Kişiyi hürriyetinden mahrum kılma” hatasından 5’er yıldan 24 yıl 6 aya kadar mahpus cezasıyla cezalandırılmasını istedi.

Savcılık, Hasan Sel hakkında “Kara ulaşım araçlarını alıkoyma” kabahatinden mahpus cezası verildiğini ve bu kararın katılaştığını belirterek cezada kararın açıklanmasının geri bırakıldığını hatırlattı.

”ETKİN PİŞMANLIK KARARLARI UYGULANMASIN” TALEBİ

Savcılık Hüseyin Sel hakkında ise bu cürümden düşme kararı verilmesini talep etti.

Ayrıca mütalaada sanıkların, müştekilerin aracın kapısını kilitlemesi nedeniyle bir ziyan veremeyeceklerini anlayıp, vatandaşların müdahalesiyle aksiyonlarını sonlandırdıklarını öne sürerek sanıklar hakkında faal pişmanlık kararlarının uygulanmamasını istedi.

Taraf avukatları mütalaaya karşı savunma hazırlayabilmek için müddet talep etti. Mahkeme taraflara müddet vererek duruşmayı erteledi.