Rusya kimyasal tesis vurdu: Gökyüzü bir anda turuncuyla kaplandı

Rus birlikleri bugün Severodonetsk’teki bir nitrik asit depolama tesisini vurdu. Tesiste meydana gelen patlama sonrası kimyasal ve turuncu renkleri dumanlar kenti sararken, yetkililer dışarı çıkmayın uyarısı yaptı.

Rusya’nın bilhassa Ukrayna’nın doğusunda Dobas’ta akınları son devirde ağırlaşırken, Rus birlikleri bugün Severodonetsk’teki bir nitrik asit depolama tesisini vurdu.

Tesisin vurulmasının akabinde turuncu bir duman gökyüzüne yükselirken, gökyüzü de saatlerce bu renge büründü.

Kentin bulunduğu Luhansk eyaletinin bölge valisi Serhiy Hayday, bugün yaptığı açıklamada, Rus birliklerinin şu anda kentin yüzde 70’inin denetimini sağladığını ve son Ukraynalı birliklerin ise yakında geri çekilebileceklerini söyledi.

YETKİLİLER RİSKLER KONUSUNDA UYARDI

Ortaya çıkan manzaralarda nitrik asit bulutunun gökyüzünü büsbütün kapladığı görüldü.

Ukraynalı yetkililer, patlamadan sonra zehirli dumanların oluşturduğu risk nedeniyle insanları meskenlerinden çıkmamaları konusunda uyardı.

Nitrik asitin, cilt ile teması halinde önemli yanıklara, ülserasyonlara ve yara izine neden olabileceği vurgulandı. Sırf cilde temas değil, dumanın solunduğu takdirde akciğerlerde ödeme neden olabileceği belirtildi.

Luhansk valisi Serhiy Haidai, tehlikeli kimyasal salınımın Vladimir Putin’in güçlerinin bir kimyasal unsur tesisine hava saldırısı düzenlemesinden kaynaklandığını vurguladı.