Siyasetçilerden cemevlerine atağa reaksiyon: ‘Saldırıyı şiddetle kınıyoruz’

Ankara Mamak’ta, dün saat 14.30 sıralarında Şah-ı Merdan Cemevi’nde ibadet sırasında bir kişi elindeki sandalyeleri cemevi dedesinin olduğu yere hakikat fırlattı. Saldırganın fırlattığı sandalyelerden biri cemevinde oturan bir yurttaşın başına geldi. Saldırgan daha sonra cemevinden koşarak uzaklaştı. Olay anı güvenlik kamerası tarafından kaydedildi.

 

Dün saat 16.30 sıralarında Ankara’daki Türkmen Alevi Bektaşi Vakfı Genel Merkezi’nin ve Ana Fatma Cemevi’nin de atağa uğradığı öğrenildi. Ankara Emniyet Müdürlüğü, üç olayda da saldırganın birebir kişi olduğunu açıkladı.

İYİ Parti Genel Lideri Meral Akşener, Gelecek Partisi Genel Lideri Ahmet Davutoğlu, DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan, Memleket Partisi Genel Lideri Muharrem İnce, Zafer Partisi Genel Lideri Ümit Özdağ, Emek Partisi Genel Partisi Ercüment Akdeniz, Demokrat Parti Genel Lider Yardımcısı Cemal Enginyurt ve ABB Lideri Mansur Yavaş, cemevlerine yapılan hücumları toplumsal medyadan kınadı.

“HİÇBİR GÜÇ BİRLİĞİMİZİ BOZAMAYACAK”

İYİ Parti önderi Meral Akşener: Muharrem ayına girdiğimiz bu mübarek günde, Ankara’da cemevine gerçekleştirilen saldırıyı şiddetle kınıyor, Alevi kardeşlerime geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Hiçbir güç birliğimizi ve beraberliğimizi bozamayacak.

“BÜTÜN CANLARA GEÇMİŞ OLSUN”

Gelecek Partisi başkanı Ahmet Davutoğlu: Muharrem orucunun birinci gününde Ankara’da Cemevlerine ve Alevi Derneklerine yapılan akınları şiddetle kınıyorum. Kardeşligimize ve toplumsal uzlaşıya en çok gereksinimimizin olduğu bu periyotta bütün canlara geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.

“AYDINLIĞA KAVUŞTURULMALIDIR”

DEVA Partisi başkanı Ali Babacan: Ankara’da Alevi kurumlarına eş vakitli yapılan atakları kınıyorum. Tüm Alevilere geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Hücum tüm taraflarıyla aydınlığa kavuşturulmalıdır. Herkesin eşit ve onurlu vatandaş olduğu bir Türkiye’yi birlikte inşa edeceğiz.

“ŞİDDETLE KINIYORUM”

Memleket Partisi önderi Muharrem İnce: Ankara’da Muharrem Ayı’nın birinci günü ibadethanelere yönelik düzenlenen taarruzları şiddetle kınıyorum.Cemevlerine yönelik taarruzlardan etkilenen yurttaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.

“TAHRİKLERİ BOZMA ZAMANI”

Zafer Partisi önderi Ümit Özdağ: Ankara’da Mamak ilçesinde 1 günde 5 cemevine yapılan taarruz örgütlü bir tertip ile karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor. İtidalli olarak tahrikleri bozma vakti. Türk Milleti kimsenin pis senaryosunun kesimi olmadan Atatürk çizgisinde kendi destanını yazmalı.

“ALÇAKÇA GİRİŞİMLERDİR”

Saadet Partisi başkanı Temel Karamollaoğlu: Muharrem ayında Cemevlerine gerçekleştirilen hücumlar kardeşliğimize ve müsamaha irademize yapılmış alçakça teşebbüslerdir. Birileri istemese de biz birarada yaşama irademize her zamankinden daha çok sahip çıkacağız.

“ÇORUM, SİVAS, MARAŞ BİR DAHA ASLA”

EMEP önderi Ercüment Akdeniz: Ankara’da Alevi kurumlara yönelik eş vakitli ataklar karanlık bir provokasyon teşebbüsüdür. Yahudi ve Ermeni mezarlarının tahrip edilmesi, Alevi konutlarının işaretlenmesinden bağımsız değildir. Çorum, Sivas, Maraş bir daha asla! Demokratik, Nitekim Laik Türkiye için birleşelim.

“KİRLİ OYUNU BOZALIM”

Demokrat Parti Genel Lider Yardımcısı Cemal Enginyurt: Ankara’da cemevine yönelik saldırıyı lanetliyor, Alevi kardeşlerimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Alçakça provokasyonlarla, Türk Milletinin huzurunun bozulmasına asla müsaade etmeyeceğiz. Gelin canlar bir olalım, iri olalım, canlı olalım. Kurulmak istenen kirli oyunu bozalım.

“SÜRECİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIM”

ABB Lideri Mansur Yavaş: Mamak’taki Şah-ı Merdan Cemevi’ne yapılan saldırıyı şiddetle kınıyorum. Sürecin şahsen takipçisi olacağım. Birlik ve beraberliğimizi bozmak isteyen her zihniyetin karşısında olacağız.