Stoltenberg’den İsveç ve Finlandiya açıklaması: Üyelikleri kısa müddette mümkün değil

Haber sitesi Politico’nun canlı yayınında soruları yanıtlayan Stoltenberg, İsveç ve Finlandiya’nın NATO müracaatlarıyla ilgili soruyu yanıtlarken ittifak içinde birçok defa farklı görüşler lisana getirildiğini belirtti.

Stoltenberg, buna örnek olarak 1950’lerdeki Süveyş Krizi’ni, 1960’larda Fransa’nın NATO’nun askeri kanadından ayrılmasını, 1970’lerde Afrika ve Vietnam’daki savaşları, daha sonraki yıllarda Irak savaşında müttefikler ortasındaki farklılıkları gösterdi.

“Bu şaşırtan değil zira farklı siyasi partilerin iktidarda olduğu, farklı tarihlere sahip, farklı coğrafyalardaki 30 farklı ülkeyiz.” diyen Stoltenberg, bütün farklılıklara karşın müttefiklerin temel husus olan “birbirini savunmada” uzlaşı içinde olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Finlandiya ve İsveç konusunda da uzlaşı içinde olduğumuza inanıyorum. Lakin yapmamız gereken oturup artık Türkiye’nin yaptığı üzere müttefiklerin tabir ettiği farklılıkları ve telaşları gidermek. Türkiye’nin terör akınlarından en fazla çeken ülke ve NATO müttefiki olduğunu kabul etmemiz gerek. Türkiye, Irak ve Suriye’ye hududu olan çok büyük ehemmiyete sahip bir ülke. Terörle gayret çok değerli bir rol oynadı ve oynuyor. Birebir vakitte bir Karadeniz ülkesi olarak kıymetli rolü var. Örneğin artık Ukrayna’dan besinin çıkarılması için değerli işler yapıyor. Türkiye telaşlarını tabir ettiğinde natürel ki oturup bunları gidermeye çalışacağız. Şu anda yaptığımız da bu. Finlandiya ve İsveç’in en kısa vakitte üye olmalarına müsaade vermek için bir tahlil bulacağımızı ümit ediyorum.”

NATO içinde kararların 30 üye ülkenin konsensüsüyle alındığını hatırlatan Stoltenberg, genel sekreter olarak iki ülkenin en kısa müddette üye olmasını amaçladığını söyledi.

Stoltenberg, “Bunun garantisini veremem fakat maksadım bu. İştirak süreçlerine baktığımızda tüm müttefiklerin birebir noktadan başlamadığını hesaba katmamız gerek. Bir uzlaşı ve ortak yer bulmalıyız. Bunun üzerinde çalışıyoruz.” dedi.

“SAVAŞ YILLAR BOYUNCA SÜREBİLİR” 

Ukrayna’daki savaşın nereye evrileceğini öngörmenin çok güç olduğunu lisana getiren Stoltenberg, savaşın çok uzun sürebileceği ikazını yaptı.

Jens Stoltenberg, “Bu savaşın ne kadar süreceğine dair kanıya varma konusunda dikkatli olmalıyız. Bu savaş haftalar, aylar yahut yıllar boyunca sürebilir. Savaş ne kadar sürerse sürsün uzun vadede hazırlıklı olmalıyız. Ukrayna’ya önemli manada dayanak vermek için hazırlıklı olmalıyız. Hepimiz savaşın en kısa müddette bitmesini istiyoruz.” diye konuştu.

Ukrayna’ya takviye vermek için siyasi ve ahlaki sorumlulukları bulunduğunu vurgulayan Stoltenberg, savaşın NATO ülkeleri için bir maliyeti olduğunu lakin asıl bedeli Ukraynalıların ödediğini lisana getirdi.

Stoltenberg, kelamlarını, “Savaşlar öngörülemez ve kanlıdır. Bu savaş da artık yıpratma savaşına dönüşüyor.” diye tamamladı.

 

KAYNAK: AA