Sudan’da çatışmalar: Tahliye edilen Suriyeli Kürtler Kamışlı’ya getirildi

Ordu ile paramiliter Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK) arasında 15 Nisan’dan bu yana çatışmaların yaşandığı Sudan’da ilan edilen 7 günlük ateşkes 22 Mayıs’ta yerel saatle 21.45’te yürürlüğe girdi. Başta başkent Hartum olmak üzere ülkeden ayrılmaya çalışan sivilleri tahliye çalışmaları kapsamında, mahsur kalan 161 Suriyeli de dün Kamışlı’ya getirildi.

Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün (SOHR) konuya ilişkin paylaştığı bilgiye göre, Sudan’dan uçakla tahliye edilerek sabah saatlerinde Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) kontrolündeki bölgede yer alan Kamışlı Havalimanı’na getirilen ve çoğunluğunu Suriyeli Kürtlerin oluşturduğu ifade edilen kişiler, Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi Dış İlişkiler Departmanı’nın başlattığı, Sudan ve Lübnan’dan dönen Suriyeli mültecilere ev sahipliği yapmayı amaçlayan çalışma kapsamında tahliye edilerek Kamışlı’ya getirildi.

7 GÜNLÜK ATEŞKES BAŞLADI: ‘GÖRÜŞMELER SÜRECEK’

Sudan ordusu ve paramiliter HDK güçleri, uluslararası toplumun aracılık etmesiyle 20 Mayıs’ta dünden itibaren geçerli olmak üzere 7 günlük ateşkes ilan ettiklerini açıklamıştı. Suudi Arabistan ve ABD, Sudan’da çatışan ordu ile HDK arasındaki krizi çözmek için Cidde şehrinde yapılan görüşmelerin süreceğini bildirmişti.

Sudan’ın tamamında uygulanacak ‘acil insani yardımların ulaştırılması ve temel hizmetlerin sağlanmasının’ hedeflendiği kısa vadeli ateşkes anlaşmasının bir hafta sürmesi öngörülüyor ve tarafların Cidde Bildirgesi’nde insani yükümlülüklerle ilgili taahhütlere uymasını kapsıyor.

Ne olmuştu?

Ordu, bir zamanlar desteklediği ancak bağımsız ve paralel bir ordu gibi davrandığı gerekçesiyle tehdit olarak gördüğü HDK’nin, 2 yıl içerisinde tamamen orduya entegrasyonunu talep ederken HDK’nin ise sivil bir hükümetin ardından yaklaşık 10 yıla yayılan bir süreçte bunu kabul edebileceğini açıklamasıyla başlayan gerginlik, 15 Nisan 2023 sabahı taraflar arasında başkent Hartum ve çeşitli şehirlerde silahlı çatışmaya dönüşmüştü.

HDK, 2019’da darbeyle devrilen Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir döneminde Darfur’da isyancılara karşı savaşmak, sınırları korumak ve asayişi sağlamak amacıyla milis yapılanma şeklinde oluşturuldu. 2013’te Güvenlik ve İstihbarat Teşkilatı’na bağlanan, ardından giderek daha bağımsız yapıya kavuşan HDK’nin on binlerce mensubu bulunuyor.

Birleşmiş Milletler’in (BM) Sudan’daki Entegre Geçiş Yardım Misyonu (UNITAMS) Başkanı ve BM Sudan Temsilcisi Volker Perthes, BM Güvenlik Konseyi’nin Sudan konulu toplantısında yaptığı konuşmada, Sudan’da çatışmaların gittikçe ‘etnikleştiği’ ve bunun ülkeyi uzun süreli bir çatışmanın içine çekme riski taşıdığı uyarısı yapmıştı.

Perthes, şu ana kadar tahminlere göre çatışmalarda 190’ı çocuk en az 700 kişinin hayatını kaybettiği, 6 bin civarında kişinin yaralandığı, 1 milyondan fazla kişinin de yer değiştirdiği bilgisini paylaşmıştı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir