Tecrübeli insan kaynakları uzmanı uyardı: Toplumsal medya profillerinize dikkat

İnsan kaynakları alanında tecrübeli bir uzman olan Jörg Taammüden, iş arayanlar için değerli ikazlarda bulundu. Son yıllarda toplumsal medyanın ehemmiyet kazanmasına dikkat çeken Taammüden, adayların profillerine dikkat çekerken tüyolar verdi.

Sosyal ağlar, çalışanların kendilerini tanıttıkları vazgeçilmez araçlar haline gelirken, yöneticiler de güçlü bir toplumsal medya profilinin avantajlarını keşfetmeye başladı. Sunum yapmak, çalışanlar ve iş ortaklarıyla etkileşim kurmak üzere işlerinin klasik kısımlarını, dijital bir formatta gerçekleştirir oldular.

Haliyle toplumsal medya platformları, işe alım uzmanları için de adayları yakından tanımak ve kıymetlendirmek için başvurulan yerler haline geldi.

Özellikle headhunter’lar (üst seviye ve yönetici konumları için yüksek nitelikli adaylar arayan işe alım uzmanları) artık uygun adayları aramak ve seçmek için bu kanalları kullanır oldu.

Headhunter olarak işe alım yapan Jörg Taammüden de iş arayanların toplumsal medya profillerinde aranılan ve ne olursa olsun yer almaması gereken özellikleri anlatıyor.

MUTLAKA OLMASI GEREKEN İKİ ÖZELLİK…

Kasten, headhunter’ların görmek istediği iki kıymetli şey olduğuna dikkat çekiyor: Empati ve insanlara aksiyonlar ve davranışlar yoluyla ilham verme yeteneği.

Kasten bu iki özelliğin, başarılı yöneticilerin sahip olması gereken maharetler olduğunu belirtiyor.  Ayrıyeten üst seviye durumlarda da daha çok fikir önderi olmanın, yani daldaki insanların dinleyebileceği bir şeyler söylemenin değerine dikkat çekiyor.

İÇERİK KONUSUNDA UYARDI: ÇOK OLMAMALI

Kasten, toplumsal medyanın kullanıcılar için en büyük handikaplarından birinin de içerik oluşturmada çoka kaçmak olduğunu belirtiyor: “Sık sık terfi haberleri paylaşmak, daima güncellemeler yapmak, potansiyel bir adayın üst seviye bir durumu kaçırmasına neden olabilir. Örneğin; bir kişi çeşitli mevzularda haftada birkaç blog yayınlıyorsa, headhunter’lar gönderileri yazan kişinin asıl muharrir olmadığını ve profesyonel yardım aldıklarını düşünebilir.”

FENOMEN Mİ YÖNETİCİ Mİ OLMAK İSTİYOR?

Kasten, son vakitlerde sık sık dikkat çeken ve adeta yeni bir meslek kümesi haline gelen toplumsal medya fenomenliği konusunda da ihtarlarda bulunuyor. Yöneticilerin, kendileri ve işleri hakkında bilgiler sağlamak yerine, toplumsal medyada bir cins influencer statüsü benimsemelerinin rastgele bir faydası olmayacağını belirtirken, bir adayın profilinin boş ve modası geçmiş olmamasının da kıymetli olduğunu söylüyor:

“İçeriğin olmaması makûs bir izlenim bırakabilir ve headhunter’ın ilgisini kaybetmesine neden olabilir.”