Türkiye yeni harekata hazırlanıyor! Rusya’dan açıklama!

Lavrov, Rus yayın organı Russia Today’in (RT) Arapça sitesinde yer alan röportajında, Rusya’nın Suriye’deki varlığına ait açıklama yaptı.

Suriye’deki Rus güçlerine ait konuşan Lavrov, “Biz Suriye’de ülkenin resmi devlet liderinin ve legal hükümetinin talebi üzerine buluyoruz. Biz orada BM’nin kontratlarına uygun olarak bulunuyoruz ve BM Güvenlik Kurulunun 2254 sayılı kararını uyguluyoruz. Buna devam edeceğiz ve Suriye idaresinin Suriye topraklarının tamamını geri alma gayretlerine takviye olacağız.” dedi.

ABD’YE REAKSİYON, TÜRKİYE’YE DAYANAK

Suriye’de çeşitli ülkelerin güçleri olduğuna işaret eden Lavrov, “Hâlâ kimsenin oraya çağırmadığı ülkelerin ordularının birlikleri var orada. ABD askerleri, hâlâ Fırat Irmağı’nın doğu yakasının büyük kısmını işgal ediyor. Orada kelamda devlet kurmaya çalışıyorlar, bölünmeyi destekliyorlar ve bölgedeki Iraklı Kürtlerin bir kısmının hislerini kullanıyorlar. Bu biçimde Iraklı ve Suriyeli Kürtleri birleştiren yapıda problemlere yol açıyorlar.” diye konuştu.

‘TÜRKİYE BUNLARA KAYITSIZ KALAMAZ’

Tüm bu durumun bölgede gerginliğe neden olduğunu söyleyen Lavrov, “Türkiye, natürel bunlara kayıtsız kalamaz. Bu problemlerin Suriye’nin bağımsızlık ve toprak bütünlüğüne hürmet çerçevesinde çözülmesini istiyoruz.” tabirlerini kullandı.

Rusya Dışişleri Bakanı, “Kürtlerle de görüşüyoruz. Onları ABD’nin bir vaatte bulunup nasıl onu yerine getirmediğini daha dikkatle görmeye davet ediyoruz. Milletlerarası meşruiyeti bir kenara bırakın pragmatik temellere nazaran de Şam’la önemli bir diyaloğa girmek ve birlik içindeki bir devlette hayatı düzenlemek için muahede yapmak en yeterlisi.” değerlendirmesinde bulundu. düzce escort