Üstün Dökmen’in kendi hayatını anlattığı kitabı: Palandöken

Dökmen’in kendi aile hikayesini kaleme aldığı Palandöken okurlaraaynı vakitte, usta ismin ruhsal tahlilleriyle örülü bir Türkiye romanı da sunuyor.

Prof. Dr. Üstün Dökmen’in biyografik roman çeşidindeki bu son yapıtında aile, aşk, alakalar, toplumsal sıkıntılara bakış, çocukluk çağı telaşları, gençliğin belirsizlikleri, tarihin kuytularından anlatılar, kişiselden çıkıp toplumsal olana uzanan tahliller iç içe geçiyor.

Kitabın son sayfasında yer alan karekod ise Dökmen’in, farklı isimler tarafından bestelenen ve seslendirilen güftelerini dinleme imkânı sunuyor.

Palandöken, tüm bu isimlerin hikayelerinden yola çıkarak, Türkiye’de psikoloji biliminin enbüyük isimlerinden, hem yüz yüze hem de ekran ve yazdıkları aracılığıyla farklı kesimleretemas etmeyi başarmış olan Prof. Dr. Üstün Dökmen’in hayat öyküsünü ilmek ilmekişliyor.

Topluma incelikle yaklaşmak

Okurlar Palandöken’de Dökmen’i evvel kendi köklerinin peşinde bir yetişkin,meraklı, sevgi dolu bir çocuk, sonra tutkulu bir genç, bir sanat ve tarih sevdalısı, bir âşık,özgürlükçü bir baba, bir aydın, bir eğitimci ve topluma incelikle yaklaşan bir düşünür olarak daha yakından tanıyorlar.

Biyografik roman

Prof. Dr. Üstün Dökmen’in biyografik roman cinsindeki bu son yapıtında aile, aşk, münasebetler, toplumsal sıkıntılara bakış, çocukluk çağı telaşları, gençliğin belirsizlikleri, tarihin kuytularından anlatılar, kişiselden çıkıp toplumsal olana uzanan tahliller iç içe geçiyor. Kitabın son sayfasında yer alan karekod ise Dökmen’in, farklı isimler tarafından bestelenen ve seslendirilen güftelerini dinleme imkânı sunuyor.