Yedi İklim mecmuasından açıklama: Ali Haydar Haksal’a büyük ayıp

Yedi İklim mecmuasından, 2022-KPSS Lisans oturumundaki birtakım sorularla ilgili argümanlarda ismi geçen yayıneviyle mecmuanın isim benzerliğine ait, “Basında imtihanlara yönelik yayıncılık faaliyeti gösterdiği anlaşılan Yediiklim Yayınları ile dergimizin uzaktan yakından hiçbir alakası olmadığı üzere sahipleri yahut kurucuları ile de bir tanışıklığımız bulunmamaktadır” bilgilendirmesi paylaşıldı.

Yedi İklim Kültür, Sanat ve Edebiyat Mecmuası Genel Yayın Direktörü Ali Haydar Haksal imzalı açıklamada, “1987’de yayın hayatına başlayan Yedi iklim dergisi, Büyük Doğu ve Diriliş mecmualarının izleğinde medeniyetin organik bağ ve sürekliliği ismine Necip Fazıl Kısakürek, Sezai Karakoç, Fazilet Bayazıt, Cahit Zarifoğlu, Nuri Pakdil, Rasim Özdenören üzere öncü jenerasyonların ve şahsiyetlerin ruh iklimi ve prensiplerinde 35 yılı aşkın bir müddettir yayımlanmaktadır.” denildi.

Kültür, sanat, edebiyat ve medeniyet mecmuası olan Yedi İklim’in pek çok şair, hikayeci ve muharririn yetiştiği bir kültür ocağı olduğu, mecmua yayıncılığı dışında rastgele bir faaliyeti olmadığı vurgulandığı açıklamada şu sözlere yer verildi:

“Basında imtihanlara yönelik yayıncılık faaliyeti gösterdiği anlaşılan Yediiklim Yayınları ile uzaktan yakından hiçbir alakası olmadığı üzere sahipleri yahut kurucuları ile de bir tanışıklığımız bulunmamaktadır. Yalnızca isim benzerliğinden ibaret olan bu durum kısa bir araştırma ile ortaya çıkabilecekken hakkaniyete ve hukuka karşıt bir biçimde birtakım fırsatçılar tarafından dergimizin gaye alındığı, hakaret ve hata isnadına varan paylaşımlarda bulunulduğu esefle izlenilmiştir. Yalnızca dergimizi değil inancımıza ve kültürel kıymetlerimize uzanan bu nahoş akınlara karşı sessiz kalacağımız düşünülmemelidir. Yanlış anlaşılmalara mahal vermemek ismine üstteki açıklamayı halkımızın dikkatine sunarken berbat paylaşımların düzeltilmesini umut ediyoruz. Palavra ve iftirada bulunmaya devam edenler hakkında yasal süreçlerin başlatılacağı kamuoyuna duyurulur.”

KAYNAK: AA