Yunanistan Başbakanı Miçotakis: Türkiye’nin terör konusunda haklı münasebetleri var

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, “Türkiye’nin terör örgütleri ve Avrupa’daki uzantıları konusunda tüzel haklı münasebetleri var” dedi.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, İspanya’nın başşehri Madrid’de düzenlenen NATO Devlet ve Hükümet Liderleri Toplantısı’nın akabinde basın toplantısı düzenledi. Türkiye’nin NATO’daki değerine değinen Miçotakis, Yunanistan ile Türkiye ortasındaki farklılıkların tahlili için milletlerarası hukukun referans olabileceğini söyledi. “Sahada hareketlilik olabilir mi?” sorusunu yanıtlayan Miçotakis, “Sahada hareketlilik yaşamayacağımızı varsayım ediyorum. 2020 yazı tekrar yaşanmayacaktır” dedi.

Miçotakis, F-35 ve F-16 savaş uçakları satışlarına ait, “Türkiye’nin F-16 uçaklara ilgisi ve Yunanistan’ın F-35 talebi, ABD Kongresini ilgilendirir. Biz, ABD’den bir talepte bulunduk, bu uçaklar onaylansa dahi 2028’den evvel alabileceğimizi kestirim etmiyorum. Bu süreçte biz de mali yeterliliğe sahip olacağız” sözlerini kullandı.

“HÜKÜMETİMİZ YASAL OLARAK KARŞILIK VERECEKTİR”

Yunan Başbakan Miçotakis, Türkiye’nin turizm kampanyalarında Turkeagean’ı kullanmasının Yunanistan’da nasıl değerlendirildiğine yönelik soruya, “Elbette hükümetimiz yasal olarak karşılık verecektir” dedi.

Finlandiya, İsveç ve Türkiye ortasında varılan memoranduma değinen Miçotakis, Türkiye’nin terör terörle uğraşta geçmişten günümüze kıymetli uğraşlar verdiğini belirterek, “Türkiye’nin terör örgütleri ve Avrupa’daki uzantıları konusunda tüzel haklı münasebetleri var” dedi.