Zelenskiy duyurdu: Rus ordusu aylar sonra Kiev’i vurdu

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in 24 Şubat akşamı, Ukrayna’yı ‘askerden ve Neo- Nazilerden arındırma’ harekatı olarak başlattığı savaşta 5 ay geride kaldı.

Luhansk, Kherson, Zapaporoji, Mariupol üzere bir çok kenti ele geçiren Rus ordusu, Donetsk bölgesini de ele geçirmek üzere.

Batı’nın gönderdiği orta menzilli füzeleri Kiev tarafından Rus ordusuna karışı kullanılmaya başlaması ile bir arada Moskova, yine başşehir Kiev’i vurdu.

Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy, toplumsal medya hesabından gün içerisinde ülkesinde Rus ordusunun yaptığı hücumlara ait açıklamalarda bulundu.

‘RUS ORDUSU, KİEV VE BİRÇOK KENTİ VURDU’

Sadece günün birinci yarısında Kiev’e dört sefer hava saldırısı uyarısı yapıldığını belirten Zelenskiy, “Rus ordusu Kiev ve Kropıvnıtski’ye füzeli hücum yaptı, Mıkolayiv’i vurdu, Donbas’ta stratejik olarak anlamsız ve acımasız bir dizi hücuma devam etti.” sözlerini kullandı.

Bu gönderiyi Instagram’da gör

Володимир Зеленський (@zelenskiy_official)’in paylaştığı bir gönderi

Rus hücumlarını “terör” olarak nitelendiren Zelenskiy, ABD senatosunun Rusya’yı terörizmin devlet sponsoru olarak belirleyen kararı oylamasından ötürü şükranlarını bildirdi.

Zelenskiy, “Ukrayna’da bugün yahut 24 Şubat’tan sonra rastgele bir gün, dünyada hiç kimsenin terörizme Rusya’dan daha fazla yatırım yapmadığını görebilirsiniz. Bunun hakikaten global seviyede yasal bir karşılığa muhtaçlığı var. Bu türlü bir reaksiyonun ABD’de gerçekleşmemesi için hiçbir neden yok.” diye konuştu.

Rusya önderi Vladimir Putin, Batı’nın gönderdiği silahları maksat sayacaklarını açıklamıştı.