Anne karnında gelişmeye başlıyor! Baş ve boyun bölgesinde görülüyor

KÜÇÜK TOPAKLAR HALİNDE BELİRGİNLEŞİYOR

Deri altında oluşan kistik oluşumlar olan dermoid kistler, kese adı verilen bir hücre cebi içinde büyüyen normal dokulardır. Bu dokular cildin içinde veya altında beklenmedik bir yerde ortaya çıkarak büyürler. Dermoid kistler, vücudun herhangi bir yerinde olabilirler. Cildin yüzeyine yakın olanlar küçük topaklar halinde görülürken, vücudun içinde de gelişebilir. Yavaş büyüyen bu kitlelerin içleri yağ ve deri hücreleri içerir. Dermoid kistler bir tümör gibi görünse de bu kistler çoğu zaman tehlikeli değildir. Ortaya çıktığı bölgeye göre başka organlara baskı yapması söz konusu olduğunda ise ameliyatla alınmaları gerekebilir. Dermoid kistler, epidermoid kistler ya da dermal/epidermal inklüzyon kistleri olarak da adlandırılır.

GENELDE BAŞ VE BOYUN BÖLGESİNDE ÇIKIYOR

Vücudun çeşitli bölgelerinde ortaya çıkan 10 dermoid kistin 8’den fazlası baş ve boyunda görülüyor. En sık görülen dermoid kist tipi, periorbital dermoid kisttir. Bu kistler, kaşlardan birinin dış kenarına yakın yerde oluşuyor. Diğer yaygın dermoid kist tipleri ise yumurtalık dermoid kisti ve spinal dermoid kist. Yumurtalık dermoid kisti, yumurtalığın üzerinde ya da içinde oluşuyor. Spinal dermoid kist, omurga üzerindeki bölgelerde ortaya çıkıyor. Belirti vermeyen bu kistler omurgaya veya omurilik sinirlerine baskı yapabiliyor. Bu nedenle cerrahiyle çıkarılması gerekiyor.

NADİR GÖRÜLEN DERMOİD KİST TÜRLERİ

Epibulbar dermoid kisti: Gözün yüzeyinde ortaya çıkar.

İntrakraniyal dermoid kist: Beyin içinde ortaya çıkan bu kistler tehlikelidir.

-Nazal sinüs dermoid kisti: Burnun içinde oluşmaktadır.

-Orbital dermoid kist: Göz çukurunun kemikleri çevresinde belirir.

ANNE KARNINDA GELİŞMEYE BAŞLIYOR

Dermoid kistlerin oluşumunun anne rahmindeki bebeklerin erken aşamalarında (fetal gelişim) geliştiği biliniyor. Bu kistlerin, cilt katmanlarının normalin dışında büyümesi nedeniyle oluştuğu düşünülüyor. Bir dermoid kistin oluşması için ciltte tipik olarak bulunan cilt hücrelerinin, dokuların ve bezlerin bir kesede toplanması gerekiyor. Bu bezler sıvı üretmeye devam ederek sıklıkla kistin büyümesine neden oluyor. Bir anlamda embriyonik birleşme sırasında epitel dokusunun o bölgede kalması sonucu oluşuyor.

BELİRTİLERİ ZAMANLA ORTAYA ÇIKIYOR

Dermoid kistler birçok insanda belirti vermez. Bazı insanlar büyüdükçe bu kistlerin farkına varıyor. Semptomlar dermoid kistin tipine göre değişiyor. Örneğin periorbital dermoid kistler kaşların kenarına yakın bir yumru şeklinde ortaya çıkıyor ve sarı tonda olabiliyor. Zamanla, kistler bölgedeki kemiklerin şeklini de değiştirebiliyor. Yumurtalık dermoid kisti pelvik bölgede ortaya çıkarak, özellikle adet döneminde ağrıya neden oluyor. Spinal dermoid kistler ise genelde büyüyen bir yapıya sahip olduğu için omurilik veya sinirleri sıkıştırarak yürümekte güçlük, idrar kaçırma ile bacaklarda ve kollarda güç kaybı ve zayıflık gibi belirtilerin ortaya çıkmasına neden olabiliyor.

TEK TEDAVİ CERRAHİ YÖNTEM

Dermoid kistlerin tedavisi cerrahiyle yapılıyor. Herhangi bir dermoid kist türü için tek etkili tedavi yapılacak ameliyat oluyor. Hangi ameliyatın yapılacağı dermoid kistin türüne göre belirleniyor. Periorbital dermoid kistler lokal anestezi altında cilde yapılacak küçük bir kesiyle kistin çıkarılmasıyla gerçekleşiyor. Cilt dikişlerle kapatılıyor ve mümkün olduğunca deri üzerinde az iz bırakılması amaçlanıyor. Yumurtalık dermoid kistler için minimal invaziv cerrahi (yumurtalık sistektomi) kullanılıyor. Kist büyükse, hem yumurtalık hem de kistin alınması gerekebiliyor. Spinal dermoid kistlerin çıkarılması için yapılan cerrahide mikroskop ve hassas aletler (mikrocerrahi) kullanılıyor. Genel anestezi altında yapılan ameliyat sırasında kistin tamamı çıkarılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx