Beşiktaş maçında iptal edilen golde ofsayt var mı? Eski hakemler değerlendirdi

Beşiktaş, Süper Lig’in 18. haftasında Mersin’de karşılaştığı Hatayspor’u 2-1 mağlup etti. Siyah-Beyazlılar’ın 3 hafta sonra galibiyetle tanıştığı mücadelede çok fazla tartışma yaratacak pozisyon yaşanmasa da ilk yarıda Salih Uçan’ın attığı şık gole ilişkin iptal kararı dikkat çekti.

SALİH ATTI AMA SAYILMADI

Beşiktaş’ta Salih Uçan, mücadeleye ilk 11’de başladı. Maçın başında etkili görüntüsüyle dikkat çeken Salih, hem savunmaya hem de hücuma yaptığı katkılarla alkış aldı. 34. dakikada yaşanılan karambolde Salih, akıl dolu vuruşla topun dibine girerek ağları sarstı ama hakem Kadir Sağlam, ofsayt gerekçesiyle golü vermedi. 88. dakikada Salih, yerini genç oyuncu Demir Ege Tıknaz’a bıraktı.

Yayıncı kuruluşun Trio ekibi pozisyonu değerlendirdi:

OFSAYT KARARI DOĞRU MU?

Bahattin Duran: Burada ofsayt yok. Devam ettik. Burada Beşiktaşlı oyuncu, topa temas ettiğinde, takım arkadaşı, kaleci öne çıktığı için sondan ikinci savunma oyuncusundan kale çizgisine daha yakın. Coğrafi olarak ofsayt pozisyonunda. Burada Beşiktaşlı oyuncu, topa temas ettikten sonra her ne kadar burada top, Hataysporlu oyuncudan gelse de… Beşiktaşlı oyuncu, o Hataysporludan gelen topa hamle yapsa da Hataysporlu oyuncu, topla kontrollü bilerek oynamadı. Bunu bir çarpma olarak yorumluyoruz ve kaleci öne çıktığı için sondan ikinci savunma oyuncusundan kale çizgisine daha yakın olan bu Beşiktaşlı oyuncu da ofsayt olarak cezalandırıldı. VAR çizgisiyle de bu, net bir şekilde görüldü. Tam o esnada zaten çizgi çizildi. Karar doğru.

Bülent Yıldırım: Bu seviyedeki bir hakem; sürekli erken faul düdüğü çalıyor, erken karar verip değiştiriyor. Yani seviye bu. Ofsayt pozisyonunda bulunan Jackson Muleka, o topa doğru geldiği anda oyunun içine giriyor. 99 numaranın kontrollü bilerek oynamamasından dolayı bu bir sekme niteliğinde kaldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir